2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz pierwszy jest więcej katolików niż protestantów. Wyniki spisu ludności w Irlandii Północnej

Ocena: 5
152

Wyniki spisu ludności z 2021 r. pokazują, że po raz pierwszy w Irlandii Północnej więcej osób deklaruje się jako katolicy niż protestanci.

Fot. pixabay.com/CCO

Irlandia Północna powstała w 1921 r., gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.

Wyniki spisu ludności z 2021 r. ukazały, że 45,7 proc. mieszkańców jest katolikami lub pochodzi ze środowiska katolickiego w porównaniu z 43,48 proc. protestantów lub innych środowisk chrześcijańskich. Dziesięć lat wcześniej – w 2011 r. – było to 45 proc. katolików i 48 proc. protestantów. Żaden z tych bloków nie stanowi większości.

Psychologiczny cios

Jak zaznacza brytyjski dziennik „The Guardian”, ta zmiana demograficzna była spodziewana, ale i tak będzie psychologicznym ciosem dla unionistów, którzy przez dziesięciolecia polegali na rzekomo niepokonanej protestanckiej większości, aby zabezpieczyć pozycję Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

Katolicy zazwyczaj utożsamiają się z narodowością irlandzką, natomiast protestanci określają siebie jako Brytyjczycy. Jednak w ostatnich wyborach poparcie dla partii nacjonalistycznych i unionistycznych ukształtowało się na poziomie około 40 proc. dla każdej ze stron, natomiast 20 proc. nie angażuje się w te podziały.

Badania opinii publicznej konsekwentnie pokazują, że więcej osób opowiada się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii – powołując się między innymi na podatki i ubezpieczenia zdrowotne – niż za zjednoczeniem z Irlandią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter