26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Cyryl odwiedził Paryż i Zurych

Ocena: 0
851

Dobiegła końca wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Paryżu i Zurychu. Spotkał się tam z miejscowymi wiernymi, a także z przedstawicielami władz państwowych i miejskich oraz hierarchii katolickiej. Ponadto w stolicy Francji konsekrował nową rosyjską cerkiew prawosławną.

Jeszcze przed wyjazdem z Moskwy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że bezpośrednie kontakty z ludźmi pod dachami świątyń mogą wnieść więcej dobrego we wzajemnych stosunkach między narodami niż działania polityków.

W Paryżu w rozmowie z prezydentem François Hollandem zaznaczył, że Francuzów i Rosjan łączy wzajemna sympatia. Podczas spotkania z arcybiskupem stolicy kard. André Vingt-Trois omówił przyczyny porzucania przez Europejczyków wartości chrześcijańskich, wskazując na prawdziwe oblicze narodu francuskiego, które widoczne było w trakcie demonstracji przeciwko adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Oprócz spotkań z rosyjską diasporą prawosławną patriarcha moskiewski poświęcił rosyjski sobór prawosławny Świętej Trójcy, wzniesiony w bliskim sąsiedztwie Wieży Eiffla, i odprawił w nim dla pięciuset wiernych pierwszą liturgię.

Po przybyciu do Zurychu zwierzchnik RKP przewodniczył liturgii w nie mieszczącym wszystkich wiernych soborze Zmartwychwstania Pańskiego. Dla wiernych, którym nie udało się wejść do środka, wystawiono wielki ekran przez wejściem do świątyni. Ponieważ na liturgię przybyli również Szwajcarzy, część modlitw odprawiono w języku niemieckim.

Po odwiedzinach Londynu w połowie października była to już kolejna europejska podróż Cyryla, w dużej mierze nosząca charakter religijny, ale mająca również wymiar polityczny, przybliżając Rosję politykom odwiedzanych państw w zastępstwie premiera czy prezydenta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter