25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież udzielił święceń biskupich dwóm współpracownikom

Ocena: 0
1000

"Bliskość Boga, innych biskupów, kapłanów i ludu. Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy" – mówił Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie, w trakcie której osobiście udzielił święceń biskupich dwóm bliskim współpracownikom.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Sakrę otrzymali: dotychczasowy mistrz papieskich celebracji liturgicznych, 56-letni włoski duchowny ks. prałat Guido Marini, który został mianowany ordynariuszem diecezji Tortona oraz ks. Andrés Gabriel Ferrada Moreira, od 1 października sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. W homilii papież mówił o "wielkiej odpowiedzialności eklezjalnej", podkreślając, że "zadaniem biskupa jest bardziej służyć niż dominować".

Papież zwrócił uwagę, że w nowych biskupach "obecny jest sam Pan nasz Jezus Chrystus, wieczny Arcykapłan". Przypomniał, że Chrystus, który nadal głosi Ewangelię zbawienia i uświęca wierzących w "ojcostwie biskupa powiększa swoje ciało, którym jest Kościół, o nowe członki". "To Chrystus w mądrości i roztropności biskupa prowadzi lud Boży w jego ziemskiej pielgrzymce do wiecznej szczęśliwości" - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty mówił o "wielkiej odpowiedzialności kościelnej", do której zostali powołani nowi biskupi, przypominając, że "Jezus Chrystus został posłany przez Ojca, aby odkupić ludzkość, posłał z kolei na świat dwunastu apostołów, aby napełnieni mocą Ducha Świętego głosili Ewangelię wszystkim narodom i zgromadzili je pod jednym pasterzem, uświęcali je i doprowadzili do zbawienia".

"Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi, zostaliście ustanowieni nie dla siebie, lecz dla innych, w sprawach odnoszących się do Boga. W rzeczywistości 'episkopat' jest nazwą służby - nie ma prawdziwego episkopatu bez służby - a nie zaszczytem, jak chcieli uczniowie, jeden po prawej, drugi po lewej stronie, ponieważ zadaniem biskupa jest bardziej służyć niż dominować, zgodnie z przykazaniem Mistrza: 'Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy'. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy. I dzięki tej służbie zachowacie swoje powołanie i będziecie prawdziwymi pasterzami w służbie, nie dla zaszczytów, dla władzy, dla potęgi... Nie, służcie, zawsze służcie" - mówił papież.

Wskazując na rolę nowych biskupów we wspólnocie wierzących, Franciszek podkreślił priorytety biskupiej posługi, poczynając od głoszenia Słowa "przy każdej okazji, czy to stosownej, czy nie". "Upominaj, strofuj, napominaj z wielkodusznością i doktryną" - zaznaczył i wskazał: "Przez modlitwę i ofiarę za swój lud czerpcie z pełni świętości Chrystusa wielorakie bogactwa łaski Bożej".

"Będziecie kustoszami wiary, służby, miłości w Kościele" - zachęcał papież nowych biskupów i podkreślił, że do tego potrzebna jest zdolność do bliskości. "Pomyślcie, że bliskość jest najbardziej typowym śladem Boga" - powiedział i zacytował Księgę Powtórzonego Prawa: "Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?" "Zaprasza nas więc do uchwycenia wielu poziomów wymaganej bliskości. Przede wszystkim prosi o "bliskość, która jest współczuciem i czułością", powiedział Franciszek wyjaśniając: "Biskup jest człowiekiem bliskim Bogu w modlitwie". Przypomniał zalecenie św. Piotra: "Modlitwa i głoszenie Słowa".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter