25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież udzielił święceń biskupich dwóm współpracownikom

Ocena: 0
1002

Pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa, "i to nie jak papuga, nie!" "Modlić się sercem, modlić się. "Nie mam czasu". Nie! Odrzućcie wszystkie inne rzeczy, ale módlcie się, to jest pierwsze zadanie biskupa. Bliskość z Bogiem w modlitwie" - powiedział Franciszek.

Drugą bliskością zalecaną przez Franciszka nowym biskupom jest bliskość z innymi biskupami. Przypomina, że czasem słyszy się, jak ludzie mówią: "Nie, tamci są z tej partii, ja jestem z tej..." i ostrzegł: "Bądźcie biskupami, będą wśród was dyskusje, ale jako bracia, ale blisko. Nigdy nie mów źle o braciach biskupach, nigdy. Bliskość biskupów. Druga bliskość, do ciała episkopalnego" - powiedział papież.

Franciszek wskazał na trzeci poziom bliskości, która dotyczy księży: "Proszę, nie zapominajcie, że księża są waszymi najbliższymi sąsiadami" - powiedział, ubolewając, gdy biskupi mają napięty plan dnia i odkładają spotkanie z księdzem. "Jeśli dowiesz się, że ksiądz cię wzywał, zadzwoń do niego tego samego dnia lub następnego. Dzięki temu będzie wiedział, że ma ojca. Bliskość z kapłanami, a jeśli nie przyjdą, idźcie i zobaczcie ich: bliskość" - powiedział papież.

Czwarta bliskość dotyczy bliskości wobec "świętego wiernego ludu Bożego". "Nie zapominaj, że zostałeś 'wzięty z trzody', nie przez elitę, która studiowała, ma wiele tytułów i jest biskupem. Nie: z trzody" - powiedział Franciszek i wezwał: "Niech Pan sprawi, abyście wzrastali na tej drodze bliskości, abyście lepiej naśladowali Pana, ponieważ On zawsze był i jest blisko nas, a Jego bliskość, która jest bliskością współczującą i czułą, prowadzi nas naprzód. I niech Matka Boża ma Was w swojej opiece".

Zabierając głos na zakończenie uroczystości, bp Guido Marini, również w imieniu abp Ferrady Moreiry, wyraził osobiste "dziękuję" przede wszystkim papieżowi "za zaufanie i liczne oznaki miłości". "Jesteśmy bardzo mali, ale wybrani, kochani i posłani" - powiedział bp Marini i podziękował całej wspólnocie za modlitwę i okazane uczucia, a szczególnie swoim rodzinom.

Bp. Guido Marini urodził się w Genui 31 stycznia 1965 roku. Tam się kształcił i 4 lutego 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał potem wykształcenie na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim - w zakresie prawa kanonicznego i Salezjańskim - w dziedzinie psychologii środków społecznego przekazu. W latach 1988-2003 był osobistym sekretarzem trzech kolejnych arcybiskupów Genui: kardynałów Giovanniego Canestriego, Dionigiego Tettamanziego i Tarcisio Bertone. Był też mistrzem ceremonii liturgicznych dwóch ostatnich, a następnie kard. Angelo Bagnasco.

W latach 2003-05 kierował archidiecezjalnym Urzędem ds. Wychowania i Szkoły ze szczególnym uwzględnienia nauczania religii katolickiej. Do roku 2001 był także członkiem Rady Kapłańskiej a od 2005 roku był kanclerzem Kurii Arcybiskupiej. Od 1992 roku wykładał prawo kanoniczne w genueńskiej sekcji Wydziału Teologicznego Północnych Włoch i w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych.

1 października 2007 roku Benedykt XVI mianował go mistrzem papieskich celebracji Liturgicznych i prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W związku z tym, podczas konklawe w dniach 12-13 marca 2013 pełnił funkcję notariusza. Papież Franciszek po swym wyborze na Stolicę Piotrową zatwierdził go na stanowisku mistrza papieskich celebracji liturgicznych.

Ks. Marini ogłosił wiele prac i artykułów z zakresu duchowości. Był także kierownikiem duchowym i duszpasterzem różnych grup młodzieżowych, jak również asystentem duchowym kilku żeńskich wspólnot zakonnych. 17 stycznia 2019 roku papież Franciszek mianował go szefem Chóru Kaplicy Sykstyńskiej (Cappella Musicale Pontificia Sistina), włączonego jednocześnie do Urzędu Celebracji Liturgicznych, a także powierzył mu zadanie opracowania nowego statutu tej instytucji. Diecezja Tortona należy do metropolii genueńskiej. Na jej terenie mieszka 275 tys. katolików, stanowiących 97 proc. ludności. Posługuje im 150 księży, w tym 55 zakonnych.

Abp Andrés Gabriel Ferrada Moreira urodził się 10 czerwca 1969 r. w Santiago de Chile. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1999 r. dla archidiecezji Santiago de Chile. W 2006 r. uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje duszpasterskie w swej diecezji, w tym dyrektora ds. studiów i prefekta teologii w Seminario Pontificio Mayor de los Santos Ángeles Custodios (Santiago de Chile). Od 2018 roku do chwili obecnej jest urzędnikiem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Papież powierzył mu tytularne arcybiskupstwo w Tiburnii

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter