Ponad trzydziestu dziennikarzy polskojęzycznych wzięło udział w polskich obchodach Jubileuszu Mediów w Rzymie, zorganizowanych przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Poprzedziły one watykański program Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, który odbędzie się w dniach 24-26 stycznia br.
![](imgs_upload/zdjecia/202501/20250124_192354.jpg)
Polskie obchody Jubileuszu rozpoczęły się Mszą Świętą w polskim kościele św. Stanisława BM w Rzymie, który jest kościołem jubileuszowym, pod przewodnictwem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ. „Przybyliśmy do Wiecznego Miasta jako pielgrzymi nadziei, bo to właśnie niezawodna nadzieja ma być naszym przewodnikiem po jubileuszowych wydarzeniach” – zaznaczył ks. Gęsiak w homilii. Dodał, że bycie człowiekiem nadziei to bycie człowiekiem wpatrującym się w żywego Chrystusa.
My jesteśmy od tego, by pokazywać ludziom przede wszystkim światło nadziei, a nie samą patologię zła. Pokazywanie zła jeszcze człowieka nie uleczy. Musi być także pokazanie drogi przemiany, kierunku oczyszczenia i uzdrowienia.
– mówił rzecznik Episkopatu.
Pracownicy mediów uczestniczyli w czwartkowej Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II, której przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. „Możesz dotknąć kogoś, kto chce być z tobą blisko. Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy być z nimi blisko. Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy uczestniczyć w ich życiu. Nie mówmy do ludzi, jeśli chcemy być niedotykalni. Co z takiego słowa, które nie buduje relacji, które nie uczestniczy, które jest zawsze na dystans, co z takiego słowa?” – pytał hierarcha w homilii.
W ramach polskich obchodów Jubileuszu mediów, dziennikarze mieli okazję zwiedzić Muzeum Radia Watykańskiego, odwiedzić Sekcję Polską Radia Watykańskiego – Vatican News, a także spotkać się z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Adamem Kwiatkowskim.
Uczestnicy Jubileuszu mediów odbyli również pielgrzymkę do papieskich bazylik: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami, gdzie przeszli przez Drzwi Święte, uzyskując odpust zupełny przewidziany w ramach Jubileuszu Roku 2025 przez Penitencjarię Apostolską.
„To był bardzo owocny dla nas wszystkich czas. Przybycie do Rzymu na Jubileusz zwyczajny zawsze wiąże się ze szczególnymi łaskami. Dodatkowo, pielgrzymując w gronie pracowników środków społecznego przekazu, mieliśmy okazję do wzajemnego ubogacenia się poprzez wymianę doświadczeń na polu pracy w mediach” – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Od 24 stycznia dziennikarze będą uczestniczyć w watykańskich obchodach Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji w Rzymie, na który złożą się międzynarodowa celebracja eucharystyczna w dniu poświęconym św. Franciszkowi Salezemu w Bazylice św. Jana na Lateranie, spotkanie z papieżem Franciszkiem w Auli Pawła VI oraz Msza Święta „Niedzieli Słowa Bożego” pod przewodnictwem Ojca Świętego w Bazylice Watykańskiej.