4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

OBWE: w Europie wzrasta liczba przestępstw z nienawiści względem chrześcijan

Ocena: 0
3280

W Europie rośnie liczba przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan - wynika z raportu o przestępstwach z nienawiści za rok 2016, wydanego przez OBWE. Po raz pierwszy w części dotyczącej Polski wskazano chrześcijan, jako odrębną grupę ofiar przestępstw z nienawiści i uwzględniono 19 takich przypadków, z których 17 przekazał OBWE Instytut Ordo Iuris.

fot. foter.com

Najnowsza edycja raportu OBWE wymienia 509 przestępstw na tle nienawiści raportowanych przez organizacje pozarządowe wobec chrześcijan w 2016 r. Stanowi to ok. 8 % wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei liczba przestępstw wobec muzułmanów w Europie zmalała w 2016 r. do 371 w porównaniu z 677 zanotowanymi w 2015 r.

Po raz kolejny w raporcie uwzględniono zgłoszenia dotyczące Polski, jednak po raz pierwszy wskazano chrześcijan jako odrębną grupę ofiar przestępstw z nienawiści popełnianych w Polsce. W raporcie odnotowano 19 incydentów na terenie Polski w 2016 r., podczas gdy w 2012 r. w szerszej zbiorczej kategorii wszystkich przestępstw motywowanych nienawiścią wobec „chrześcijan i innych grup religijnych" odnotowano tylko 2 czyny zabronione.

Wśród zgłoszeń Ordo Iuris uwzględnionych w raporcie OBWE są m.in. profanacja oraz kradzież tabernakulum z konsekrowanymi hostiami oraz namalowanie symboli satanistycznych w kościele w Lipianach, czy profanacja cmentarza w Ełku, gdzie w ciągu jednej nocy zniszczono ponad 100 nagrobków.

Zgromadzone w Raporcie OBWE dane z 2016 r. zawierają informacje z 44 państw członkowskich, w tym oficjalne policyjne statystyki dotyczące przestępstw z nienawiści dla 17 krajów oraz szczegółowy przegląd tego, w jaki sposób państwa te przetwarzają i rejestrują zgłaszane przypadki tego typu przestępstw. Raport uzupełniają sprawozdania o przestępstwach motywowanych nienawiścią z 48 państw, zgłoszonych przez 125 organizacji pozarządowych, Radę Praw Człowieka ONZ oraz jednostki terenowe OBWE.

Instytut Ordo Iuris był jedną z organizacji, która zgłaszała incydenty motywowane nienawiścią wobec chrześcijan w Polsce - był to już trzeci z kolei raport Instytutu składany do OBWE.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter