9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe odkrycie na warszawskim Tarchominie

Ocena: 0
342

Kościół św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie szczycący się ponad 500-letnią historią odkrywa przed swoimi wiernymi kolejne tajemnice. Podczas trwających tam prac konserwatorskich natrafiono na szczątki pięcioletniego Ignacego z Ossolińskich. 22 września w podziemiach świątyni otwarto kryptę ofiarowaną pamięci rodziny. 

Fot. Rafał Laszuk

— Na początku XVIII wieku dobra tarchomińskie zostają objęte przez rodzinę Ossolińskich. Franciszek Maksymilian jest prywatnym sekretarzem monarchy Augusta II i ma ogromny wpływ na kształt polityki.— mówił podczas swojej homilii ks. bp Michał Janocha. Wskazał na ogromne zasługi rodziny, odbudowany przez nich kościół, postawienie dworu i pałacu, gdzie obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Głos zabrała także archeolog dr hab. Anna Drążkowska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. — Znaleźliśmy tylko kilka kości, które mogły należeć do Ignacego Ossolińskiego. Były to kości dziecka pięcioletniego. Pozostałe zakopane w piasku pod posadzką schowaliśmy w ossuarium, czyli skrzyni służącej do gromadzenia szczątek.

Za przybycie podziękował gościom proboszcz parafii ks. Andrzej Kowalski. Zachęcił także wiernych do obejrzenia wystawy poświęconej pamięci małego Ignacego i odwiedzania krypty.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter