26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najmłodsze w Zakopanem

Ocena: 4.75
5181

W skarbcu sanktuarium zgromadzone są pamiątki po Janie Pawle II: modlitewnik, z którego codziennie odmawiał Litanię Narodu Polskiego, jego ostatnia kardynalska koloratka, ornaty z czasu konsekracji sanktuarium i spod Wielkiej Krokwi. Są jego dary ze świata: sombrero z Meksyku czy pastorał z Ugandy. Jest tron papieski z rzeźbą hołdu górali. Gardło ściska widok palmy z ostatniej Niedzieli Palmowej papieża, gdy nie mógł już mówić. Jak tylko fundusze pozwolą, skarbiec otworzy wrota przed pielgrzymami.

Sanktuarium na Krzeptówkach, fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Rzeźby braci Szczerbów

Kościół parafialny św. Antoniego na Bystrem od 1892 r. należy do ojców bernardynów, którzy najpierw mieszkali tu w wynajętych domkach. W 1902 r. od Antoniny Falarowskiej odkupili dom z ogrodem – nazwali to miejsce „willą św. Antoniego”. Utworzyli w niej dom zakonny z prowizoryczną kapliczką. W 1950 r. cieśle z Olczy i Bystrego zrobili z niej nowoczesny drewniany kościół w stylu zakopiańskim – poświęcony w uroczystość Chrystusa Króla tego samego roku. W 1984 r. utworzono tu parafię – to cała Jaszczurówka aż do Partałówki, jej granicą jest potok.

– Liczba parafian oscyluje w granicach 1300 osób – mówi proboszcz o. Antoni Kluska. – Latem dochodzą turyści – najwięcej ich tu o 7 rano, gdy wychodzą w góry, i o 18, gdy z nich schodzą. W kaplicy trwa całodzienna adoracja.

Wtorek poświęcony jest św. Antoniemu, którego kult w tym miejscu dalece wyprzedza czas powstania kaplicy. – Do patrona „tego, co warto odnaleźć” ludzie przychodzą z różnymi potrzebami – mówi o. Antoni – odprawiana jest nowenna, zanoszone są prośby i podziękowania. W środy odbywa się nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Czwartki należą do św. Szymona z Lipnicy, którego relikwie można uczcić. A w soboty po Mszy Świętej o godz. 18 odbywa się nabożeństwo do św. Jana Pawła II – także z uczczeniem relikwii. Na pół godziny przed każdą wieczorną Mszą Świętą odmawiany jest różaniec.

Główny ołtarz św. Antoniego wykonany jest z drewna modrzewiowego – zaprojektował go rzeźbiarz Paweł Szczerba. On też wykonał figury: św. Antoniego, św. Franciszka, Serca Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Roboty stolarskie przeprowadził jego brat Józef, a trzeci z braci Szczerbów – Antoni, także rzeźbiarz – wykonał ławki i konfesjonał z płaskorzeźbami Dobrego Pasterza. Chrzcielnicę wyrzeźbił Krzysztof Szczerba, syn Pawła.

W kaplicy warto zwrócić uwagę na wielki żyrandol z 1973 r. Oryginalną konstrukcję ma też chór z 12-głosowymi organami z 1978 r. A na Msze Święte wzywa dzwon św. Antoni z 1976 r.

W oknach wymalowana jest historia Polski: św. Jan z Dukli, św. Maksymilian Kolbe – warto wiedzieć, że nie są to witraże, ale malowidła na szkle. Dalej mamy rzeźbione obrazy kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II. To w tej kaplicy spotykali się zakopiańscy solidarnościowcy. Odbywają się tu rocznicowe msze: 31 sierpnia – na pamiątkę podpisania porozumień gdańskich, 19 października – w intencji kapelana „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 13 XII – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 4 czerwca – na pamiątkę pierwszych częściowo wolnych wyborów i 10 kwietnia – w rocznicę katastrofy smoleńskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter