27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza św. z udziałem osób życia konsekrowanego (zdjęcia, video)

Ocena: 0
469

W auli kurii biskupiej odprawiona została Msza św. z udziałem osób życia konsekrowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Wśród uczestniczących w modlitwie byli przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych, którzy na co dzień swą posługą otaczają chorych i cierpiących. Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Słowo wstępne wygłosił ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. Jak zaznaczył Eucharystia jest najlepszą duchową szczepionką, którą osoby konsekrowane mogą dzielić się z chorymi:

Co możemy dać chorym my, jako osoby konsekrowane, które są blisko Jezusa, które naśladują Go przez rady ewangeliczne – ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Możemy dać Eucharystię – najcenniejszy dar duchowy dla personelu medycznego i pacjentów. W ten sposób to jest taka szczepionka duchowa, którą możemy im przekazać.

W homilii biskup Romuald Kamiński zwrócił uwagę, że by służyć drugiemu w potrzebie, konieczne jest zobaczenie wielkiej wagi każdego człowieka:

 Przeżywając te trudności, doświadczenia nabraliśmy pewnego zrozumienia i wykształciły się formy służebne tak, by człowiek chory mógł być jak najlepiej obsłużony i od strony duchowej i od strony zabezpieczenia medycznego. Żeby w tym wszystkim się odnaleźć, żeby wiedzieć dlaczego to jest takie ważne, to trzeba najpierw zrozumieć, jak ważny jest człowiek.

Przywołując patronkę dnia dzisiejszego – św. Scholastykę hierarcha przypomniał pytania, jakie każdy człowiek powinien stawiać przy codziennym rachunku sumienia:

Oddała się na służbę Bogu i ludziom całkowicie. To znaczy w programie codziennym dzisiejszej świętej i tych, których ze sobą pociągnęła, były zawsze aktualne dwa pytania – czy to dzisiejsze zagospodarowanie dnia przyczyniło się do większej chwały Bożej i czy skorzystał na rozwoju duchowym i doczesnym brat i siostra, a więc moi bliźni. Każdy z nas musi te pytania choćby czyniąc rachunek sumienia wieczorem, czy przed spowiedzią, uwzględnić.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał najpierw w imieniu osób konsekrowanych – o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Konsulty Zakonów Męskich w Polsce, prowincjał redemptorystów:

Towarzyszenie ludziom w chorobie, podejście do łóżka, kapelani wiedzą najlepiej, jest spotkaniem z człowiekiem w bardzo trudnym momencie jego życia, ale bardzo ważnym. Są to najważniejsze chwile życia tego człowieka i wy macie taką możliwość, powołanie, misję, że pomagacie ludziom doświadczyć, przeżyć to wydarzenie jako etap sensowny. Cierpienie samo w sobie nie ma sensu, ale ma sens, gdy jest znoszone z miłością, gdy jest podjęte. Jezus nas tego nauczył.

Następnie do chorych zwróciła się M. M. Beata Mazur USJK przełożona generalna SS Urszulanek SJK:

Staję wobec was z drżeniem i pokorą, świadoma tajemnicy, którą niesiecie i której doświadczacie. Tajemnicy choroby i cierpienia. W cichym, ukrytym przed światem znoszeniu swojego bólu i bezradności możecie wyprosić wiele łask. Cierpienie złączone z cierpieniem Jezusa ma moc zbawczą i wynagradzającą.

Galeria zdjęć (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk) - link.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter