6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński do chorych: jesteście w stanie wyprosić wielkie łaski (zdjęcia, video)

Ocena: 4.62499
777

„Pan obdarza nas nieraz i wielkim cierpieniem i wielką niedołężnością i innymi przeszkodami, ale to jest wpisane w naszą drogę i może przynosić wielkie owoce zbawcze. Jeśli cierpienie złączy się z cierpiącym Chrystusem, to wtedy przynosi to owoce i wtedy dołączeni jesteśmy do tego wielkiego dzieła Pana Jezusa jako współodkupiciele” -  mówił w homilii bp Romuald Kamiński, podczas III Diecezjalnego Dnia Chorego i Seniora w diecezji warszawsko-praskiej.

Fot. Magdalena Jaroszewicz, idziemy.pl

Uroczystość odbyła się w sobotę 26 września w sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu. W mowie powitalnej proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Kuflikowski zwrócił uwagę na sens i wartość cierpienia, które „jest wpisane w naturę człowieka".

Czasami cierpimy duchowo, innym razem cieleśnie. Cierpienie z jednej strony uszlachetnia, z drugiej zaś upodabnia nas do Jezusa. Tego Jezusa w ciemnicy, tego Jezusa w Ogrójcu, Tego na krzyżu, Tego, który dobrze wie, co to ból (…) Nasz patron św. Ojciec Pio też doskonale wiedział czym jest cierpienie i ból. Mówiło się o nim „ukrzyżowany bez krzyża”. Stygmaty, które otrzymał to dowód, że cierpienie nie jest karą za grzechy. Cierpienie dobrze wykorzystane może stać się drogą do zbawienia, może być windą do Nieba, co pokazał nam Ojciec Pio

– powiedział ks. Kuflikowski.

Następnie Bp Kamiński zachęcił wiernych do modlitwy za siebie nawzajem i powierzania wszystkich spraw, szczególnie tych trudnych Panu Jezusowi przez pośrednictwo Matki Bożej i św. Ojca Pio.

Módlmy się za siebie nawzajem. Tych, którzy mogą powiedzieć – jestem w potrzebie, jestem chory i niedomagam – jest nas dużo. Polecamy wszystko to, co jest naszym ciężarem przez pośrednictwo Matki Bożej z Lourdes i św. Ojca Pio – naszemu Panu i Zbawicielowi”

- zaznaczył hierarcha.

Duchowny nawiązał do Ewangelii, w której św. Piotr nie zrozumiał misji Jezusa, kiedy usłyszał, że Mistrza czeka cierpienie i śmierć. Reakcją Piotra były słowa: „Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie!". Tak też jest w naszym życiu, kiedy przeżywamy trudne doświadczenia i nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje. Ważne, abyśmy w tym czasie pytali Pana i rozeznawali nasze drogi życiowe.

Piękny dzień w kalendarzu, kiedy my tutaj możemy zebrać się na uroczystej modlitwie, pokazując się Panu Jezusowi jako Ci, którzy na różny sposób nie domagają. Dla Niego to nie jest żadna nowość, żadne zaskoczenie, bo taka jest nasza droga życiowa. My natomiast nie wszystko rozumiemy.

 - wyjaśnił w homilii ordynariusz diecezji warszawsko - praskiej. „Życie nie składa się tylko z części radosnych i chwalebnych, ale jest także część bolesna. To wszystko stanowi jedną całość. Z całości bowiem będziemy osądzani”  - dodał.

Bp Kamiński zwrócił również uwagę, że w czasie, kiedy cierpimy powinniśmy kierować nasz „wzrok i ten duchowy i fizyczny ku Chrystusowi, z którego to krzyża otrzymujemy moc zbawczą".

Hierarcha zachęcił zgromadzonych, aby wspierali się nawzajem w myśl słów św. Pawła: „jedni drugich brzemiona noście”.

Chodzi o to, żebyśmy pomagali jedni drugim odnaleźć właściwą drogę, sprowadzić na drogi wiodące do zbawienia. Jesteście w stanie wyprosić naprawdę wielkie łaski i dokonać prawdziwych cudów w obrazie dzisiejszego świata, dzisiejszego społeczeństwa

 - wyjaśnił biskup.

Po homilii nastąpił obrzęd namaszczenia chorych

Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Następnie głos zabrał Pan Grzegorz Błażewicz, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, który przybliżył zgromadzonym istotę praw pacjenta w Polsce. Zachęcił chorych, by w razie potrzeby, czy jakichkolwiek wątpliwości przychodzili ze swoimi sprawami do Biura Rzecznika Praw Pacjenta. „Gwarantuję, że każdy z Państwa otrzyma pomoc” – zapewnił minister.

Krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski przypomniał że 2020 jest Rokiem Seniora.

 

GALERIA

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 października

Czwartek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter