18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milion Biblii dla Polski

Ocena: 5
4049

„Dziękuję za 240 tirów żywności, ale potrzebujemy Słowa Bożego” – czyli o tym, jak 39 lat temu Polacy dostali Pismo Święte do ręki.

To ks. Franciszek Blachnicki dostarczył Polakom Biblię i nauczył ich po nią sięgać. Fot. Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie, Lublin

Zaczęło się pod koniec lat 70., kiedy ks. Franciszek Blachnicki – dziś sługa Boży – zorientował się, że Ruch Światło-Życie rozrósł się na tyle, że nie wystarcza już materiałów do oazowej formacji. A jej fundamentem od samego początku było obcowanie z Pismem Świętym. „Był to okres, kiedy Biblie – zwłaszcza pełne, ze Starym Testamentem – były tak bardzo trudne do zdobycia, że mieliśmy kłopot, by chociaż jeden egzemplarz przydzielić do każdej oazy” – wspomniał ks. Blachnicki w 1984 r. Władze PRL-owskie pozwalały na druk bardzo ograniczonej liczby Biblii Tysiąclecia.

Opatrznościowo w latach 1977-78 nastąpił swoisty przełom ekumeniczny: protestanckie organizacje, zajmujące się dotychczas rozpowszechnianiem „swojej” Biblii szczególnie w krajach Europy Wschodniej, postanowiły akcją objąć w tych krajach również Kościół katolicki, drukując dla katolików – Biblie katolickie.

Ksiądz Blachnicki szybko zaczął działać, korzystając z kontaktów ze skandynawskimi protestantami, nawiązanych na polu ewangelizacji. Zainteresował ich sytuacją oaz w Polsce, a w kraju wystarał się od Pallottinum, wydawcy Biblii Tysiąclecia, o pozwolenie na jej przedruk przez protestantów i z zebranych przez nich pieniędzy. „W latach 1978-79 miano wydrukować dla ruchu oazowego 50 tys. Biblii w formacie zmniejszonym: w wydaniu pełnym oraz jako Nowy Testament z Księgą Psalmów” – relacjonował twórca ruchu oazowego.

Wwóz Biblii do Polski był wtedy nielegalny. Jednak pierwszy transport 7 tys. egzemplarzy „zmniejszonego” Pisma Świętego dotarł – różnymi kanałami – do Polski tuż przed pielgrzymką Jana Pawła II w 1979 r. Podczas spotkania na lotnisku w Nowym Targu delegacja animatorów Ruchu Światło-Życie przyniosła papieżowi przed ołtarz 12 koszów pełnych Biblii. Papież wręczał je oazowiczom ze słowami: „Przekazuj dalej”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter