24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Metropolita warszawski zaprasza na XV Święto Dziękczynienia

Ocena: 0
476

Dziękujemy za błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką – tak brzmi hasło XV Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 5 czerwca w Warszawie. „Chcemy pokazać, że Bóg działa w swoich świętych i przez swoich świętych” – powiedział kard Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia rozpocznie się już o godz. 7.40 pielgrzymką dziękczynną z relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która wyruszy z  archikatedry św. Jana Chrzciciela do Świątyni Opatrzności Bożej. W procesji będą niesione także relikwiarze innych czternastu polskich świętych i błogosławionych m.in. św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbe i bł. Honorata Koźminskiego.

Punktem kulminacyjnym będzie odprawiona w południe uroczysta Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej, w czasie której relikwie nowych błogosławionych zostaną uroczyście wprowadzone do Świątyni. Na liturgię pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza zaproszeni zostali biskupi polscy, w tym roku spodziewane jest ich liczniejsze grono. Homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczy Radzie Programowej wydania krytycznego zapisków “Pro memoria” autorstwa Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj także: Tegoroczne XVI Święto Dziękczynienia
pod znakiem beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej

Podczas XV Święta Dziękczynienia 200 tys. intencji modlitewnych, które wpłynęły w latach 2017-2022, zostanie zamkniętych w trzeciej już złotej kuli, która zostanie umieszczona pod krzyżem, nad kopułą Świątyni.

“Konsekwentnie zbieramy intencje wszystkich naszych darczyńców, archiwizujemy je i umieszczamy na specjalnych nośnikach pod szczytem kopuły, gdzie budują swoistą kapsułę czasu z wyrazami wdzięczności dla Opatrzności Bożej za darowane łaski. Zeskanowane intencje są zapisywane na tak zwanych M-Dyskach, charakteryzujących się długotrwałą żywotnością” – zapewniają przedstawiciele Centrum Opatrzności Bożej.

Podczas XV Święta Dziękczynienia nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i rodzin. Od godz. 14.00 do 19.00 otwarte będzie miasteczko dla dzieci, gdzie będzie można wziąć udział w grze rodzinnej poświęconej bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i bł. Elżbiecie Róży Czackiej.

Święto Dziękczynienia to także okazja do zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej, Panteonu Wielkich Polaków oraz  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Tradycją się stało o godz. 15.00 wypuszczanie do nieba baloników z napisem “Dziękuję” i modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Od godz. 15.30 zaplanowano pokazy filmów, a o godz. 16.00 występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy.

Wieczorem, o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna, a po niej rozpocznie się Wieczór Uwielbienia z udziałem Dariusza “Maleo” Malejonka. Odprawione zostanie także nabożeństwo czerwcowe.

XV Święto Dziękczynienia zakończy się o godz. 21:37 odśpiewaniem “Barki” i iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.

Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje nowych błogosławionych w ramach XV Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz zapowiedział już w minioną niedzielę w okolicznościowym liście pasterskim. Napisał w nim m.in. że kard. Stefan Wyszyński patrzył na zniewoloną ojczyznę, „na prześladowanych, ale i tych prześladujących” i – nie ukrywając prawdy – widział we wszystkich „umiłowane dzieci Boże”. Z kolei matka Elżbieta Czacka, która w młodości straciła wzrok, stworzyła Laski – „miejsce duchowego uzdrowienia dla wielu widzących”.

Metropolita warszawski zachęca do słuchania siebie nawzajem i odkrywania bogactwa Kościoła w różnorodności charakterów, zainteresowań i oczekiwań pojedynczych osób oraz wspólnot. Zachęca też do dziękowania Bogu za trwający obecnie synod dodając, że „synod wciąż nieustannie się zaczyna, albowiem cały Kościół jest synodalny”.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, kard. Nycz stwierdził, że całe społeczeństwo czeka długotrwały, wysiłek „mądrej, systematycznej pomocy, a także integracji naszych braci i sióstr Ukraińców”. Przestrzegł też przed uleganiem znużeniu i zniechęceniu, zachęcając do przeciwstawiania się nienawiści i próbom budzenia demonów przeszłości. „Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan, których przywódca rozpętał okrutną wojnę” – zaapelował kard. Nycz.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

GODZINOWY PROGRAM UROCZYSTOŚCI XV ŚWIETA DZIĘKCZYNIENIA
5 czerwca 2022 roku

 • 7:40 – 12:00 Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej od Katedry św. Jana Chrzciciela do Świątyni Opatrzności Bożej
 • 10:00 – 12:00 Przygotowanie duchowe przed przybyciem pielgrzymki
 • 10:15 – 11:45 Uroczyste zakończenie Nowenny Pompejańskiej
 • 12:00 – 14:00 Msza święta dziękczynna, uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej do Świątyni Opatrzności Bożej
 • 14:00 – 19:00 Otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej poświęconej bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i Elżbiecie Róży Czackiej
 • 14:00 – 19:00 Zwiedzanie Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci oraz Mt 5,14?Muzeum JPII i PW
 • 15:00 Wypuszczenie do nieba baloników „Dziękuję”; Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • od 15:30 Pokaz filmów
 • 16:00 – 19:00 Józef Skrzek, Artyści z Ukrainy
 • 19:00 Msza Święta, po niej wieczór uwielbienia w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem Darka Maleo Malejonka, nabożeństwo czerwcowe
 • 21:37 Iluminacja świątyni; wspólne śpiewanie “Barki”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter