11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ksiądz na nieludzkiej ziemi

Ocena: 5
579

Jeden z więźniów łagru w Uchcie na obozową kufajkę zawsze narzucał sutannę. Z czasem tylko jej strzępy. Jedyny duchowny w okolicy.

fot. archiwum

Po dwunastu godzinach pracy przy wyrębie tajgi znajdował siłę na modlitwę. Nakrył go raz strażnik i zabrał mu brewiarz. Obserwujący sytuację Żyd Abraham Zak pomstował i złorzeczył. Ksiądz Stanisław Szulmiński pocieszał go z uśmiechem: „Na szczęście wiele z tych psalmów znam na pamięć, a tego mi już nikt nie odbierze”.

W Uchto-Iżemskom Isprawitielno-Trudowom Łagrze, za kołem podbiegunowym przebywał od 19 marca do 27 listopada 1941 r. Potajemnie niósł posługę duchową. Nie tylko spowiadał. Od prawosławnej rodziny kupił ikonę Matki Bożej i odprawiał przy niej Różaniec.

 


DUCHY NIEPOKORNE

Prędzej czy później w obozie każdy zetknął się z ks. Szulmińskim. Przebywało tam 1,2 tys. polskich obywateli, w 75 proc. wyznania mojżeszowego. Ksiądz po pracy służył jeszcze w szpitalu. Intrygował swoją postawą, podtrzymywał w więźniach nadzieję. To niejedyny powód, dla którego trwają prace nad jego beatyfikacją. Wieść o śmierci duchownego przejęła wszystkich, wspominał Abraham Zak. W pamiętnikach pisanych po wojnie pisał: „ten »nie-Żyd«, ten rzymski katolik często pocieszał mnie odpowiednim fragmentem psalmów. Mimo że król Dawid był przecież moim królem, a nie jego”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -