18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prof. Zollner: wiele zostało już zrobione by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych

Ocena: 0
363

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy" – powiedział o. Hans Zollner SJ, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, podczas briefingu na międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która odbywa się w dniach 19-22 września br. w Warszawie.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

O. Zollner SJ podkreślił, że trzy lata temu została podjęta decyzja, aby konferencje odbywały się również poza Rzymem i aby w pierwszej kolejności skoncentrować się na regionie Europy środkowo-wschodniej.

Zamiarem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich było zachęcenie Kościołów z tej części świata, aby podjąć pracę na rzecz osób zranionych, która będzie koncentrowała się na wysłuchaniu ofiar, ale też na innych inicjatywach, ażeby środki ochrony były nie tylko skodyfikowane, ale by mogły zostać wcielone w życie.

– zauważył duchowny.

Ks. prof. Zollner przyznał, że decyzja, aby konferencja odbyła się w Warszawie, zapadła dwa lata temu, ale trzeba ją było przekładać trzykrotnie ze względu na pandemię.

Chcieliśmy ją zorganizować w formie stacjonarnej, bo o takich tematach jak wykorzystywanie seksualne trudno jest mówić uczestnicząc w spotkaniu na zoomie. Jako Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, chcieliśmy, aby gospodarzem była Polska, gdyż Polska jest największym krajem katolickim w tym regionie i ma największe zaplecze instytucjonalne. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy.

– podkreślił.

Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych. Wszystkie Episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

Oczekujemy, że każdego roku konferencja biskupów w każdym kraju opracuje tzw. Krajowy Raport, w którym zawarte będą informacje o tym, jak radzono sobie z przypadkami nadużyć, a także o liczbie oskarżeń i prowadzonych postępowań. Dzieje się to już w niektórych częściach globu, ale nie jest jeszcze standardem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczekujemy, że zostanie to bezzwłocznie wdrożone. Rzecz jasna, sytuacje krajów są różne. Istnieją miejsca, gdzie katolicy są dużą siłą społeczną, w innych są mniejszością, a to przekłada się na gorsze zasoby ludzkie czy mniejsze możliwości finansowe. Problemem, który wymaga przepracowania jest też seksualność objęta tabu. Mówienie o nadużyciach jest dla wielu bardzo trudne. Najważniejsze jednak, że są instytucje i ludzie, którzy pracują by wdrażać odpowiednie środki i by zachodziła zmiana mentalności.

– powiedział  ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

S. Agnieszka Jarkowska SCdSC, polska zakonnica posługująca na Słowacji, opowiedziała o pracy prewencyjnej, tworzeniu procedur oraz pracy z ofiarami, która polega na pracy duchowej i terapeutycznej.

Przyjechałam na tę konferencję z przekonaniem, że z jednej strony nic się od razu nie zmieni, ale również z nadzieją, że możemy wymienić się doświadczeniami i wspierać się.

– wyjaśniła siostra Jarkowska.

Dzięki kontaktom, które się nawiązywały, rosło pragnienie międzynarodowego spotkania. Mamy w dużej mierze wspólną historię i wspólne doświadczenie oraz pewne opóźnienie w podjęciu pracy w kwestii ochrony dzieci i młodzieży.

– ocenił o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. Dodał, że w krajach naszego regionu powstały centra z programami prewencyjnymi w kwestii ochrony małoletnich.

Są to znaki, że mamy swoje doświadczenie, możemy się już nim wymieniać i nie musimy już tylko uczyć się od Ameryki czy Irlandii.

– zaznaczył.

Galeria zdjeć - link.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter