28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Jan Franciszek Macha ogłoszony błogosławionym!

Ocena: 0
653

„W podzielonym społeczeństwie, gdzie indywidualizm i egoizm wydają się coraz bardziej umacniać z powodu braku autentycznych i szczerych relacji, bł. ks. Jan Macha przypomina nam, że Chrystus będzie nas sądził za miłość i dobro, które uczyniliśmy" – podkreślił kard. Marcello Semeraro podczas uroczystości beatyfikacji śląskiego kapłana zamordowanego w 1942 r. przez hitlerowców. Coroczne wspomnienie bł. ks. Jana Franciszka Machy będzie obchodzone 2 grudnia.

Fot. twitter.com/KEP

Wśród uczestników uroczystości byli prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i inni biskupi, przedstawiciele rządu, władz województwa i miasta, parlamentarzyści, a także krewni ks. Machy.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.

Godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. rozpoczęło się czuwanie modlitewne, podczas którego przedstawiono różne momenty z życia błogosławionego kapłana.

Czuwanie to zakończyło się premierowym wykonaniem utworu na organy i skrzypce, skomponowanego na uroczystość przez Juliana i Henryka Gembalskich. W wykonaniu utworu użyto skrzypiec ks. Machy – przekazanych przez jego rodzinę i odrestaurowanych.

Sobotnia uroczystość miała bogatą oprawę, m.in. chóru studentów Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją ks. Bartosza Zygmunta. Prezbiterium świątyni ozdobiono białymi, jasnoherbacianymi i czerwonymi różami. Obrzęd beatyfikacji odbył się na początku Mszy św., po akcie pokuty.

Homilię, autorstwa prefekta papieskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, w języku polskim odczytał podczas uroczystości katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło. Watykański hierarcha nawiązał w niej do biografii ks. Jana Machy, urodzonego 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym.

Z rodziną zawsze łączyła go głęboka więź pełna wdzięczności i uczuć, głębokiego szacunku dla rodziców i rodzeństwa. Nawet w tragicznych godzinach aresztowania i skazania martwił się o cierpienie swoich drogich rodziców.

– wskazał kardynał, przypominając, iż ks. Macha przyjął święcenia kapłańskie zaledwie trzy miesiące przed wybuchem II wojny światowej.

Podczas gdy w Polsce i na świecie szalała przemoc i wojenny gwałt, zrozumiał, że tylko wiara i miłość pozwalają w każdej osobie, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, uznać jej niezbywalną godność. Od najwcześniejszych dni swego kapłaństwa oddał się zatem na służbę bliźniemu, wkraczając na drogę heroicznej realizacji miłości, która doprowadziła go potem do złożenia ofiary z życia.

– napisał w homilii kard. Semeraro.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Hierarcha podkreślił, że ks. Macha nie pozostał obojętnym na żadne cierpienie: gdziekolwiek ktoś był aresztowany, deportowany, rozstrzelany, przynosił pocieszenie i wsparcie materialne.

Nie zwracał przy tym uwagi na różnice narodowościowe, wyznaniowe czy społeczne. Jak cenny jest dzisiaj jego przykład! Jakże jasne jest jego nauczanie! W podzielonym społeczeństwie, gdzie indywidualizm i egoizm wydają się coraz bardziej umacniać z powodu braku autentycznych i szczerych relacji, nasz Błogosławiony przypomina nam, że Chrystus będzie nas sądził za miłość i dobro, które uczyniliśmy. W ślad za męczeńską śmiercią zasiał, jako owocne ziarno, moc prawdy, która i dzisiaj jest aktualna i przynosi owoce.

– zaznaczył kard. Semeraro.

 

Więcej o błogosławionym: Nasz Hanik błogosławiony.

Przeczytaj także:

Publikujemy pełną treść homilii Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych:

BEATYFIKACJA JANA FRANCISZKA MACHY

KAPŁANA DIECEZJALNEGO

KATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA

KATOWICE – 20 LISTOPADA 2021

„Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12,24)

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Słowa Ewangelii Jana wprowadzają nas w sedno celebracji, na której spotykamy się dzisiaj, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w poświęconej Jemu katowickiej katedrze. Św. Augustyn to nauczanie Jezusa o ziarnie pszenicy skomentował: «Mówił o sobie. Był ziarnem, które miało umrzeć, aby się rozmnożyć» . Świadectwo, które Jan Franciszek Macha, dzisiaj Błogosławiony, złożył Panu Jezusowi, w historii Kościoła na Górnym Śląsku stanowi kartę prawdziwie heroicznej wiary i miłości.

On również obumarł, jak ziarno pszenicy: przez system nazistowski pełen nienawiści do tych, którzy sieją dobro został zamordowany, aby pokazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa, którego najwyższym prawem jest przykazanie miłości. Św. Jan Paweł II, który urodził się niedaleko stąd, powiedział: «Chrystus króluje z wysokości Krzyża, z tronu miłości, a nie władzy» .

Wierny największemu przykazaniu Ewangelii, a mianowicie przykazaniu miłości, błogosławiony Jan Franciszek Macha, choć bardzo młody – miał zaledwie dwadzieścia osiem lat – wybrał oddanie życia za Królestwo Chrystusa. W nim dostrzegamy spełnienie zapowiedzi Mądrości Starego Testamentu: «Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele» (Mdr 4,13); nawet jeśli zgodnie z ludzką logiką umarł przedwcześnie, jego nadzieja pełna była nieśmiertelności i pokoju (por. Mdr 3, 2).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter