25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: "Dialogi" w seminarium

Ocena: 0
2621

Abp Marek Jędraszewski wziął udział w „Dialogach”, podczas których odpowiadał na pytania kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Spotkanie miało formę podobną do "Dialogów u św. Anny", na które są zapraszani diecezjanie.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Wydarzenie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której przyszli kapłani zadawali metropolicie krakowskiemu pytania. Jedno z nich dotyczyło nominacji i zmian miejsca posługiwania księży – zapytano wprost czy parafie pracy neoprezbiterów nie powinny być miejscami, gdzie można się wiele nauczyć.

Arcybiskup zgodził się z tym założeniem i dodał, że w wyborze parafii dla młodego kapłana powinni mieć też wiele do powiedzenia przełożeni z seminarium, którzy bardzo dobrze znają swoich podopiecznych. 

Pytano także o to, jak realizować misję Kościoła we współczesnym świecie. – W moim najgłębszym przekonaniu trzeba trzymać się wykładni tak otwartych na świat papieży jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Otwartych na świat i niezwykle wrażliwych na problemy tego świata, a jednocześnie dających bardzo jasną i bardzo precyzyjną odpowiedź na wszystkie jego bolączki – odpowiedział arcybiskup. 

Klerycy zapytali także o wypominki i o to, jak pogodzić potrzebę takiej modlitwy z pokusą potraktowania jej jako "łatwego zarobku". Arcybiskup wskazał tutaj, że kapłan jest pomostem między Bogiem a ludźmi, a jego głównym zadaniem jest właśnie modlitwa. 

– Pokusy są wszędzie, ale z pokusą się walczy. Jeśli chcecie szukać skutecznej modlitwy, to módlcie się za dusze cierpiące w czyśćcu. Wiem to z osobistego doświadczenia. Ale to jest znakiem, jak bardzo ta modlitwa jest potrzebna – powiedział. 

Hierarcha musiał zmierzyć się także z wątpliwościami przyszłych duchownych o ich obecność w mediach. Przypomniał przy tym, że istnieją instrukcje wydane przez Konferencję Episkopatu Polski, które mówią na jakich zasadach księża mogą istnieć w mediach. 

W jednym z ostatnich pytań poruszono kwestię komentowania przez kaznodziejów spraw społecznych, co często wiąże się z zarzutem mieszania się w politykę. Metropolita zwrócił uwagę, że głos Kościoła jest dla wielu ludzi niewygodny. 

– Dzieje się tak dlatego, że Kościół w porę i nie w porę upomina się o zachowywanie prawa Bożego i wynikających z niego praw ludzkich. Musimy mówić i musimy głosić prawdę w obronie każdego człowieka – podkreślił abp Jędraszewski, wskazując jak ważna jest obrona dzieci nienarodzonych czy też starszych i schorowanych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter