19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół zniszczony 11 września 2001 r. powstaje z ruin

Ocena: 0
748

Jedyny kościół zniszczony w czasie terrorystycznego ataku z 11 września 2001 r. na World Trade Center w Nowym Jorku powstaje z ruin. W poniedziałek 28 listopada odbyła się ceremonia umieszczenia krzyża na dachu odbudowywanej greckoprawosławnej cerkwi św. Mikołaja.

Tak ma wyglądać świątynia po odbudowie. Fot. www.stnicholaswtc.org

Wcześniej zwierzchnik podległej Patriarchatowi Konstantynopola archidiecezji Ameryki abp Demetriusz (Trakatellis) poświęcił krzyż wodą pochodzącą z basenów otaczających Narodowy Memoriał i Muzeum 11 Września. Powstały one w miejscu zniszczonych przed 15 laty dwóch wież Światowego Centrum Handlu.

– Patrzymy dziś wokół i widzimy triumf ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu, które mogą przezwyciężyć każdą tragedię – powiedział 88-letni hierarcha. Dodał, że krzyż jest symbolem ofiary i zwycięstwa.

O cerkwi św. Mikołaja mówił prezydent USA Barack Obama podczas swej wizyty w Atenach w połowie listopada br. – Jeśli ktoś szuka przykładu naszego wspólnego ducha, naszej odporności, nie musi szukać dalej niż w mieście Nowy Jork, w pobliżu Strefy Zero, gdzie greckoprawosławna cerkiew św. Mikołaja, kiedyś leżąca w gruzach, dziś znowu się wznosi – mówił Obama.

Prace nad odbudową świątyni rozpoczęły się w 2014 r. Została ona zniszczona przez elementy upadających wież World Trade Center.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
Dziś w Kościele: niedziela, II tydzień zwykły, druga niedziela zwykła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49, 3.5 -6; Ps 40 , 2ab.4ab.7 -8a.8b -9.10; 1 Kor 1, 1-3; J 1, 29-34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -