4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard Nycz: Nienawiść wobec brata łamie Dekalog

Ocena: 4.95
1032

– Żywienie w sercu nienawiści wobec swojego brata podlega pod piąte przykazanie Dekalogu – podkreślił kard. Kazimierz Nycz, zachęcając, by czas Wielkiego Postu stał się okazją do przemiany życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Metropolita warszawski przewodniczył w piątek wieczorem liturgii w stołecznym kościele stacyjnym św. Ojca Pio na Gocławiu.

fot. Pixabay.com

Przywołując w homilii postać włoskiego kapucyna, kard. Nycz podkreślił, że nawrócenie i żal za grzechy są warunkiem zbliżenia się do Boga, który nieustannie obdarza nas łaską przebaczenia. Zwrócił jednocześnie uwagę na trzy proponowane przez wieki przez Kościół praktyki pokutne, jakimi są modlitwa, post i jałmużna. – Trzeba je nam docenić i uszanować, szczególnie że współczesny świat wykrzywił pojęcie postu i wstrzemięźliwości, zwłaszcza tej dotyczącej pokarmów – zaapelował duchowny.

Podkreślił, że post nie jest rezygnacją z czegoś, co jest złe, ale jego celem jest zwrócenie swojego serca ku wartościom ważniejszym. – Trzeba nam dziś szukać takich praktyk, które z punktu widzenia naszego życia w rodzinach, w gronie przyjaciół czy ludzi, z którymi się spotykamy, są zdecydowanie ważniejsze, jak chociażby umiejętność zapanowania nad językiem, czasem bardzo złowrogim i niedobrym, zapanowania nad emocjami, kiedy ciśnie się słowo, które burzy rodzinę od środka – zachęcał kardynał.

Podkreślił, że w Kazaniu na Górze Chrystus potwierdził Dekalog, dając poszczególnym przykazaniom nowe uzasadnienie, niejako je poszerzając. – W Starym Testamencie była mowa: "Nie zabijaj", a Jezus zwraca nam uwagę, że przeklinając człowieka grzeszymy. Żywienie w sercu nienawiści wobec swojego brata podlega pod piąte przykazanie Dekalogu – zwrócił uwagę kaznodzieja.

– W tym trudnym, często podminowanym emocjami świecie, w którym żyjemy chciałoby się oczekiwać ludzi, po których będzie widać, że widzą potrzebę nawrócenia, pojednania z drugim człowiekiem, przeproszenia – powiedział metropolita warszawski. Zwrócił uwagę, że przestrzenią, w której najpełniej to się dokonuje, jest konfesjonał, gdzie człowiek najpierw jedna się z bratem, a później również i z Bogiem.

Mówiąc o potrzebie pogłębionej modlitwy, zwrócił uwagę na znaczenie nabożeństw pasyjnych, takich jak droga krzyżowa i gorzkie żale. Jako jedną z nowych form wskazał wielkopostną inicjatywę kościołów stacyjnych, zachęcając wiernych, by idąc ich szlakiem głębiej przeżyli czas czterdziestu dni pokuty, otwierając się zarówno na Kościół z jego historią, jak też na nabożeństwa Męki Pańskiej.

– Wprowadziliśmy ten stary rzymski zwyczaj w obu warszawskich diecezjach, łącząc niejako obie części stolicy we wspólnym nabożeństwie tak, by wierni mogli w nim uczestniczyć w zacnych świątyniach prawo- i lewobrzeżnej Warszawy – powiedział kardynał Nycz.

Dziś kościołem stacyjnym jest parafia św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter