21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Koch ma nadzieję na dalsze reakcje po dokumencie o prymacie

Ocena: 0
138

Po opublikowaniu watykańskich propozycji dotyczących ekumenicznego prymatu papieża, kard. Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan ma nadzieję na dalsze pozytywne reakcje ze strony innych Kościołów.

Materiał prasowy

W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress szwajcarski purpurat wyjaśnił, że dokument otwiera możliwość, że "urząd papieski, który od dawna był uważany za największą przeszkodę dla jedności chrześcijan, stanie się teraz znaczącą okazją do promowania tej jedności i uczynienia jej bardziej widoczną".

Kard. Koch wyjaśnił, że powszechny prymat honorowy papieża byłby najłatwiejszy do zaakceptowania przez Kościoły prawosławne. Już w pierwszym tysiącleciu uznawały one biskupa Rzymu za "primus inter pares" (pierwszego wśród równych). Ma jednak nadzieję, że zostanie znaleziony sposób, w którym inne Kościoły chrześcijańskie "nie poczują się wykluczone lub pozostawione w tyle".

"Propozycje Rzymu zostały celowo sformułowane bardzo delikatnie", powiedział kard. Koch. Inne Kościoły "nie powinny odnieść wrażenia, że mamy już gotowy program i chcemy im go narzucić". Dokument charakteryzuje się postawą: "Oto nasze propozycje, teraz czekamy na wasze reakcje, ale nie mamy jeszcze pełnego programu".

Nie tylko honorowa prezydencja

Jednocześnie kard. Koch podkreślił, że proponowane nowe rozumienie prymatu papieża dla Kościołów chrześcijańskich nie może być zwykłą honorową prezydencją bez żadnych uprawnień. Takie honorowe przewodnictwo "działałoby tylko przy dobrej pogodzie". Potrzebne są uprawnienia do zapraszania ludzi na wspólne spotkania i przyjmowania roli moderatora w przypadku konfliktu. W rzeczywistości papież już dziś odgrywa szczególną rolę, co zostało zademonstrowane przy takich okazjach, jak światowa modlitwa o pokój w Asyżu.

Kard. Koch wiąże duże nadzieje z rocznicą Soboru Nicejskiego, który odbył się w 325 roku. 1700 lat temu ustanowił on wyznanie wiary, które do dziś jest wiążące dla prawie wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Według kardynała, celem jest zorganizowanie wspólnego spotkania w czerwcu 2025 r., chociaż nie jest jeszcze jasne, czy rząd Turcji, na którego terytorium znajduje się obecnie miasto, wyrazi na to zgodę.

Duch Święty jako "minister ekumeniczny"

Kard. Koch nie chciał zobowiązać się do określenia ram czasowych nadchodzących kroków w kierunku urzeczywistnienia ekumenicznego prymatu honorowego papieża. Wyjaśnił: "Nauczyłem się, że podejmowanie zobowiązań czasowych w procesach ekumenicznych nie jest pomocne, a już na pewno nie jednostronnie. Prawdziwym szafarzem ekumenizmu i tak jest Duch Święty. Nie znam jednak dokładnie jego harmonogramu – ani możliwych "niespodzianek" papieża Franciszka".

"Biskup Rzymu"

W zeszłym tygodniu, 13 czerwca, Watykan opublikował dokument studyjny "Biskup Rzymu". Zawiera on propozycje nowego rozumienia i innego sprawowania urzędu papieskiego, zgodnie z którymi papież mógłby w przyszłości zostać zaakceptowany jako honorowy zwierzchnik innych Kościołów chrześcijańskich. Dokument został przedstawiony przez kard. Kocha, kardynała Kurii Rzymskiej odpowiedzialnego za kwestie ekumeniczne, oraz kard. Mario Grecha, sekretarza generalnego Światowego Synodu Biskupów. Dokument, który został zatwierdzony przez papieża Franciszka, proponuje kilka daleko idących zmian dla Kościoła katolickiego. Nowe rozumienie i inne sprawowanie prymatu papieskiego powinno "przyczynić się do przywrócenia jedności chrześcijan".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter