13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju - co nowego w Ojczyźnie?

Ocena: 4.9
412
Fot. Canva

Nowy sekretarz. Nowym Sekretarzem Generalnym KEP został biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Marek Marczak – doktor teologii, wykładowca i rektor łódzkiego seminarium, duszpasterz Kościoła Domowego i pracowników nauki. 

Cyberwojsko ze sztandarem. Na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Poprzedziła ją Msza św. w katedrze polowej sprawowana przez biskupa polowego Wiesława Lechowicza w intencji żołnierzy formacji. Chzrestnymi sztandaru zostali:Joanna Kaczmarczyk i Janusz Różycki, potomkowie kryptologów, którzy złamali kod Enigmy. 

Setki wojowników. – Jesteśmy po to, by odnowić rolę mężczyzny w Kościele, a w rodzinach jako męża i ojca – mówił ks. Dominik Chmielewski SDB podczas ogólnopolskiego spotkania w Bydgoszczy, podczas którego ponad trzystu nowych kandydatów pasowano na Wojowników Maryi.

Podrzuceni migranci z Niemiec. Serwis chojna24.pl poinformował, że ranmiem 14 czerwca radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie zostawił rodzinę imigrantów z Bliskiego Wschodu - dwie osoby dorosłe i trójkę dzieci. Znikli, zanim nadjechała policja. Straż Graniczna wystąpiła do niemieckiej policji o niezwłoczne wyjaśnienie tego incydentu. 

Na granicy po nowemu. W związku z agresywnymi zachowaniami migrantów na granicy polsko-białoruskiej Policja szkoli służących tam żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG; dostali oni też tarcze, ochraniacze na nogi i ręce, odpowiednie kamizelki, a także hełmy  przyłbicami, chroniące głowę i twarz przed kamieniami.

Legalne przewozy. Od połowy czerwca wszyscy kierowcy z tzw. taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Ma to poprawić bezpieczeństwo przewozów osób, w których dochodziło m.in. do przestępstw na tle seksualnym, oraz ułatwić pracę policji. Za naruszenie tych obowiązków przedsiębiorcę i kierowcę czeka nawet 500 tys. zł kary.

Atak na mecz. TVP padła ofiarą ataku hakerskiego DDOS, w wyniku którego kibice nie mogli zobaczyć początku meczu Polska-Holandia w Internecie. Atak DDOS polega na zablokowaniu dostępu do serwera lub usługi przez zalewanie go dużą liczbą fałszywych żądań, które są generowane przez wcześniej zainfekowane przez hakerów komputery.

Dzieci do szkół. Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus - zapowiedziała wiceminister edukacji Joanna Mucha. Szacuje ona, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tys. ukraińskich dzieci.

Order i aborcja. Order Uśmiechu otrzymała Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego i nauczycielka. Jako działaczka społeczna wspierała strajkujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów, ale także protesty proaborcyjne w 2020 r. 

(Nie)zakazane piosenki bez Wolnego. Po wielomiesięcznym oczekiwaniu na decyzję nowych władz TVP Tomasz Wolny został zwolniony. Był gospodarzem m.in. “Panoramy” i “Pytania na śniadanie”, a także koncertów “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W TVP pracował w latach 2014-23. 

Przeprowadzka za 800 tys. Telewizja Polska zamierza przenieść wyposażenie z poprzedniego studia TVP Info w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej do swojej siedziby głównej przy Woronicza. Wyda na to ok. 800 tys. zł. Do siedziby TAI przeniosło się natomiast TVP World, którego programy od drugiej połowy maja są emitowane z dawnego studia „Wiadomości”.

Lokalne posty spamy. Facebook kasuje bez ostrzeżenia posty lokalnych mediów, linkujące do artykułów o bieżących wydarzeniach czy rocznicach. - Cała sytuacja jest bardzo szkodliwa dla wydawców lokalnych. Post oznaczony jako spam oznacza spadek zasięgu całego fanpage - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Patryk Ślęzak ze Stowarzyszenia Mediów Lokalnych.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter