13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie zaśpijmy

Ocena: 4.21251
661

„Nie śpij – idź na wybory”. To jedno z haseł profrekwencyjnej kampanii, która już za nami. Politycy nie zaspali. Myślą o tym. Mają na to pieniądze, mają media. Inwestują w siebie. Pytanie, dlaczego my, ludzie Kościoła, znów zaspaliśmy.

Znów? Tak, bo niezauważenie minęła 45. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Pielgrzymki, która odmieniła nas wszystkich… I niemal nikt nie pamiętał, że 6 czerwca przypadła 4. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona Msza Święta w intencji kanonizacji męczennika, a po niej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbył się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa, która opowiada o wartościach, jakie wyznawał bohaterski kapłan, prezentowana będzie do 3 listopada… tylko ile osób ją zobaczy? Maksymalnie kilka tysięcy. Dlaczego nie wspomnieli o tej dacie księża w czasie niedzielnych Mszy? Dlaczego parafianie nie zasugerowali swoim kapłanom, by do tego nawiązali? Tego samego dnia w domu Amicus przy sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbyło się spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko”. A tydzień później nastąpiła debata w Belwederze z udziałem znakomitych historyków. Tylko są to wszystko uroczystości o wąskim znaczeniu.

A przecież ks. Jerzy, jego postawa życiowa, to wzór dla nas wszystkich na dzisiejsze czasy. W innej epoce, ale w zalewającym nas oceanie zła, on jest wciąż rzecznikiem dobra, którego tak nam brakuje. Kiedy tak łatwo rozsiewa się kłamstwo i nienawiść, bardzo brak nam takich autorytetów duchowych. A przypominane przez niego słowa św. Pawła „Zło dobrem zwyciężaj” to drogowskaz, jak nie dać się zwariować, niezgoda na zło, ale i wolność od chęci zemsty. Jego wierność Ewangelii i drugiemu człowiekowi, ufność Chrystusowi, autentyczność objawiająca się w zgodności czynów z głoszonymi słowami i prawdziwe męstwo, które nie boi się poświęcenia dla innych – z tego wszystkiego warto czerpać.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Śmierci, która była skutkiem obłudy ówczesnych władz i nienawiści do drugiego człowieka. Nie zaśpijmy jesienią. Kolejna taka okazja nieprędko nadejdzie…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Założyciel i redaktor naczelny kanału „Otwarta konserwa” na platformie YouTube. Pracował w Polskim Radiu, TVN, TV Puls i TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter