21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stulecie w Ostrówku

Ocena: 4.4
242

Kiedy latem 1924 r. Helena Kowalska przybyła do pracy w domu Lipszyców w Ostrówku, nikt nie sądził, że kiedyś w tym miejscu będzie sanktuarium św. Faustyny.

fot. xhz

Powstały kompleks budynków otoczony jest pięknym ogrodem, a całość nosi nazwę „Dom św. Faustyny”. Dziś jest to miejsce modlitwy, odpoczynku i ciszy, do którego przybywają pielgrzymi indywidualni, grupy pielgrzymkowe, wspólnoty modlitewne i wszyscy, którzy chcą doświadczyć bliskości Boga i św. Faustyny oraz pooddychać ciszą. Ośrodek jest własnością diecezji warszawsko-praskiej. Mieszkają tu i opiekują się tym miejscem siostry Jezusa Miłosiernego, duchowe córki św. Faustyny.

Kiedy Helena Kowalska tutaj przybyła, nie istniała jeszcze miejscowość Ostrówek. Był to pojedynczy dom stojący pod lasem. W domu była gromadka dzieci, którymi trzeba było się zająć, i sporo pracy na dużym terenie wokół posiadłości. Zwyczajny rytm dnia, proste, ale wymagające wysiłku prace wypełniały dni Heleny. Ze wspomnień najstarszych dzieci Lipszyców, Marii i Tadeusza, którzy mieli wtedy sześć lub siedem lat, wynika, że Helena była osobą żywą w usposobieniu, wesołą, pracowitą, z bujną wyobraźnią. Nie narzucała swojej wiary, choć dla wszystkich było jasne, że jest głęboko wierząca i praktykująca. Bez wątpienia jej życie duchowe – doświadczyła już wtedy pierwszych objawień Jezusa – było bardzo głębokie i odmienne od duchowego stanu ludzi, którzy ją otaczali. Nikt nie wiedział, że ta prosta służąca widziała Chrystusa i został jej uchylony rąbek nieba. Była w tym miejscu szczęśliwa. W pobliskim Klembowie złożyła prywatny ślub czystości. W „Dzienniczku” po latach opisała swoje doświadczenie z tego miejsca i czasu: „poznałam, jak bardzo mnie Bóg miłuje” (Dz. 16).

Przyszła apostołka miłosierdzia Bożego tutaj tego miłosierdzia doznawała, tu przygotowywała się do wstąpienia do zgromadzenia. Dlatego też to miejsce jest przesiąknięte duchem miłosierdzia. Oprowadzając po domu Lipszyców, w którym mieszkała i pracowała Helena, obecne tu siostry mówią o miłosierdziu Boga, zachęcają też do zakładania grup modlitewnych o nazwie „koła koronkowe”, czyli grup opartych na modlitwie Koronką do miłosierdzia Bożego. Koła koronkowe skupiają obecnie kilkanaście tysięcy osób. Każde z nich odmawia codziennie Nowennę do miłosierdzia Bożego, otaczając modlitwą wszystkie intencje, które przekazał Jezus s. Faustynie. Wszystkie informacje na temat kół koronkowych można znaleźć na stronie zgromadzenie.faustyna.org w zakładce O nas.

W Domu św. Faustyny organizowane są także dni skupienia „Zanurzenie w Słowo”, w czasie których w ciszy rozważa się słowo Boże, uczestniczy w Eucharystii i adoruje Jezusa.

Stulecie przybycia Heleny Kowalskiej do Ostrówka jest okazją, by bardziej poznać ośrodek i pobyć w ciszy na modlitwie ze św. Faustyną. Lipiec to szczególny miesiąc, w którym planowanych jest kilka wydarzeń związanych z upamiętnieniem przybycia Heleny Kowalskiej. Pierwszą jest organizowany 6 lipca dzień skupienia z cyklu „Zanurzenie w Słowo”. Tym razem będzie on szczególnie skupiony wokół tematu miłosierdzia Bożego i św. Faustyny.

Drugie wydarzenie to ogólnopolski zjazd kół koronkowych 13 lipca. Przybędą członkowie kół z różnych stron Polski, by razem się pomodlić i podzielić doświadczeniem. Przewidziana jest konferencja, adoracja, grupy dzielenia, zwiedzanie Domu św. Faustyny, a także rekreacja w ogrodzie ośrodka. Centrum spotkania będzie stanowiła Eucharystia. Zgłoszenia do 7 lipca: tel. 883 582 604 lub e-mail s.faustyna.ostrowek@gmail.com.

Pod koniec lipca planowana jest XVI Piesza Pielgrzymka z domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej w Warszawie do Ostrówka. Rozpoczyna się 27 lipca o godz. 21.00 apelem jasnogórskim, a kończy następnego dnia Eucharystią ok. godz. 15.00 w sanktuarium św. Faustyny w Ostrówku. Pielgrzymi idą także w nocy. W tym roku pielgrzymka ma wyjątkowy charakter ze względu na jubileusz. Wszystkie informacje na temat pielgrzymki można

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter