23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Kasper: stosunki Kościoła Niemiec z Rzymem są napięte

Ocena: 0
268

W artykule na łamach listopadowego numeru miesięcznika „Herder Korrespondenz” kard. Walter Kasper przedstawia opinię, że stosunki między Kościołem katolickim w Niemczech a Watykanem są napięte. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan zwrócił uwagę, że „coraz bardziej utwardzają się «fronty», szerzy się «hermeneutyka nieufności»”.

Zdaniem niemieckiego purpurata „ludzie już nie słuchają siebie nawzajem, a w konsekwencji nawzajem się nie rozumieją”. Jednocześnie w Watykanie brakuje niemieckich teologów i księży, którzy mogliby pełnić rolę mediatorów.

Krytycznie ocenia też kard. Kasper przebieg debaty na temat reform, tzw. „Drogi Synodalnej” w Niemczech. W ostatnich latach rozpatrywanie skandalu nadużyć było „powiązane i praktycznie splecione” z programem reform wewnątrzkościelnych, które niekiedy dotykają „fundamentów tożsamości katolickiej” - uważa. W jego ocenie, wielu wydaje się, że Niemcy chcą opuścić ”orbis catholicus” lub „ukształtować go na własny, niemieckie oblicze”. Jednak obawy, że te napięcia mogą doprowadzić do rozłamu, określił jako „czarnowidztwo”.

Kard. Kasper argumentuje, że „rzymski Kościół powszechny żyje z Kościołów lokalnych w poszczególnych państwach, a Kościoły lokalne żyją w Kościele powszechnym i z niego”.

Oddzielone od Kościoła powszechnego (Kościoły lokalne) są jak martwe gałęzie; zazielenić się i rozkwitać mogą tylko na pniu

– zaznaczył. Dlatego zadaniem na „najbliższe dziesięciolecia” jest przezwyciężenie obecnych napięć i uczynienie ich owocnymi dla obu stron.

Kościół katolicki w Niemczech musi na nowo odnaleźć swoje miejsce w Kościele powszechnym

- stwierdził kard. Kasper w swoim artykule na łamach „Herder Korrespondenz” .

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter