26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Garderoba Matki Bożej

Ocena: 0
7998

Szata „Zbawicielowa”

Szata Maryi została wykonana z kamieni mineralnych – opali, labradorytów oraz szafirów – i przypomina rozgwieżdżone niebo. Tunikę Chrystusa zrobiono z koralowców. – Symboliczna jest nie tylko czerwona barwa tych kamieni, która oznacza godność królewską, miłość i męczeństwo, ale również fakt, że są one organiczne, co mówi o zmartwychwstaniu i życiu – wyjaśnia artysta.

Jan Paweł II na Jasnej Górze powiedział: „Bogurodzica niejako przemawia tym Cudownym Obrazem (...) należy przyłożyć ucho do tych murów, aby usłyszeć rytm bicia Matczynego Serca”. W nawiązaniu do tych słów na sukni Maryi pojawia się linia elektrokardiogramu. Zapisane są na niej słowa zawierzenia prymasa Wyszyńskiego: Soli Deo per Mariam oraz Jana Pawła II: Totus Tuus.

W szacie umieszczony został również fragment wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. A w koronę Maryi wpleciono biało-czerwoną wstążkę, przypominającą, że jest Ona Królową Polski.

O szczególnej opiece Maryi nad Polakami mówi też przygotowana przez pracownię Drapikowski Studio szata dla obrazu Matki Bożej Zbawicielowej w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Wizerunek sprowadzony z Jasnej Góry w 1909 r. łaskami wsławił się już podczas wojny polsko-bolszewickiej, ale, otaczany modlitwą, przyciąga od dziesięcioleci wiernych z całej Polski, bo do niedawna kilka kroków dalej mieścił się szpital dziecięcy. – Chciałem w jakiś sposób pokazać, że Matka Boża otoczyła naród polski płaszczem opiekuńczym. Stąd jej szata – ze złota, srebra, platyny i metali ziem rzadkich – „utkana” jest z kluczowych dat dla historii Polski – mówi artysta. Sukienka została ofiarowana przez parafian w podziękowaniu za koronację obrazu przez Jana Pawła II, który sam nałożył korony 13 czerwca 1999 r.


Prezent dla Mamy

W pracowni Mariusza Drapikowskiego powstała również nowa sukienka dla Matki Bożej Rychwałdzkiej.

– Płaszcz Maryi jest wykonany z jaspisu cesarskiego, który został specjalnie sprowadzony z Indii, tunikę zrobiono z kamienia księżycowego. Natomiast Dzieciątko ma suknię z czerwonego koralowca. Na wykonanej z białego bursztynu broszy Maryi widnieje wizerunek św. Jana Pawła II trzymającego krzyż – opowiada o. Bogdan Kocańda OFMConv, kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Szata powstała dzięki akcji fundrisingowej „Podaruj Mamie sukienkę”. Fundusze na prezent dla Maryi przekazało kilkaset osób. – Ofiarodawcy pochodzili z różnych stron kraju i z zagranicy. Ale w bardzo dużej mierze byli to nasi parafianie i osoby mieszkające na Żywiecczyźnie – mówi o. Kocańda.

Akcja odbyła się w związku z przygotowaniami do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Rychwałdzkiej Pani Ziemi Żywieckiej. Sukienka jest też wyrazem wdzięczności za 370 lat obecności cudownego obrazu na Żywiecczyźnie i wszystkie otrzymane łaski, które zostały wyproszone przed tym wizerunkiem.

– Oczywiście, nie możemy Matce Bożej odpłacić inaczej, niż czystym sumieniem, modlitwą i wiernością Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi Świętemu, ale wymiar materialny też ma znaczenie. Jest wyrazem woli człowieka, żeby dziękować za to, co otrzymał. I za to, że Maryja jest z nami – podkreśla franciszkanin.


Z jednej tafli

Niezwykłą, unikatową szatę otrzymał ostatnio wizerunek Matki Bożej w innym franciszkańskim sanktuarium – w Kalwarii Pacławskiej. Sukienka wykonana jest w całości ze szkła. To dar funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, świętującego 25-lecie istnienia.

– Pomysł narodził się jesienią 2015 r. w związkach zawodowych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Spotkał się z akceptacją komendanta i kadry kierowniczej. Wszyscy zgodzili się wesprzeć finansowo to nietypowe przedsięwzięcie. Niedługo potem głoszono zbiórkę pieniężną, która trwała do lutego 2016 r. – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik BiOSG.

Uroczystość poświęcenia wotum odbyła się we wtorek 17 maja. Mszy Świętej zawierzenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, pracowników i ich rodzin Matce Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył abp Józef Michalik.

Jedyna w skali Europy suknia, wykonana przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, ma wymiary 113 na 80 cm i waży około 50 kg. To trzecia suknia dla Matki Bożej Kalwaryjskiej. Najstarsza – drewniana – przechowywana jest w klasztornym skarbcu. Wykonana została na uroczystość koronacji obrazu w 1882 r. Druga – srebrna – dekorowana złotymi motywami roślinnymi, powstała w 50. rocznicę koronacji obrazu. Najnowsza szata wykonana została ze szkła sodowego, techniką fusingu. Najpierw przygotowano formę z materiałów ceramicznych i kamionkowych. Na nią nałożono taflę szkła, które pod wpływem temperatury nabrało odpowiedniego kształtu. Szkło zostało uformowane i zabarwione w ten sposób, by jak najlepiej imitować oryginalną suknię namalowaną na obrazie. Dzięki temu można podziwiać Matkę Bożą Kalwaryjską w pełnej krasie.

Nie szata wszak zdobi Maryję…

Sylwia Gawrysiak
fot. Drapikowski Studio/Anna Szymanowska

Idziemy nr 21 (555), 22 maja 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter