28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Wętkowski na Jasnej Górze: Maryjo, ucz nas wytrwałości w wierze

Ocena: 0
174

Kilka tysięcy wiernych z diecezji włocławskiej, wraz z duszpasterzami, przybyło w sobotę, 13 kwietnia, na Jasną Górę, by dziękować za nawiedzenie Matki Bożej w diecezji. 

Fot. www.diecezja.wloclawek.pl

Diecezjalna pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim poprzedniego dnia, z rozważaniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. 

Sobotnie dziękczynienie rozpoczęło nabożeństwo Drogi światła, które poprowadził ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD we Włocławku. 

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, a koncelebrowana m.in. przez biskupa seniora Stanisława Gębickiego. Zgromadzonych powitał o. Rafał Wilk OSPPE, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii bp Wętkowski ukazał Maryję jako nauczycielkę wiary.

Maryja podtrzymywała wiarę Apostołów, a dziś podtrzymuje naszą wiarę

– mówił, wyjaśniając, że wiara jest darem danym człowiekowi przy chrzcie, który umożliwia mu spotkanie z Bogiem.

Wiara jest obecna nie tylko w emocjach, nastrojach i przeżyciach religijnych, ale przede wszystkim w myśleniu i w działaniu, w codziennej pracy i nieustającej trosce o rozwój wiary

– tłumaczył duchowny. 

Rozważając odczytane fragmenty Pisma św., wskazywał, jak radzić sobie z kryzysami i problemami, które były obecne już u początku Kościoła.

Gdy nie rozumiemy wydarzeń dziejących się w naszym życiu, bądźmy otwarci na to, że pomoc może przyjść, inaczej niż byśmy się spodziewali. Gdy zaprosimy do tej sytuacji Jezusa, On przyjdzie z pomocą

– mówił bp Wętkowski, dodając, że Kościół nie rośnie ilością akcji, programami duszpasterskimi i szumem ewangelizacyjnym, ale jakością osobistej więzi człowieka z Bogiem i poprzez zaangażowanie wierzących.

Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją o tym, że jest się z Panem, żyje się z Nim

– przekonywał duchowny, podkreślając potrzebę dawania świadectwa wiary.

Mądrość ewangeliczną trzeba nieść w sposób dojrzały, nie dziecinny czy agresywny, w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia społecznego

– wyliczał biskup.

Na zakończenie przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego:

Jeżeli kto ma budzić nasze sumienia do wierności Bogu, Ewangelii, Krzyżowi i Kościołowi w życiu naszym prywatnym, domowym, w wychowaniu dzieci i młodzieży, to właśnie Matka Najświętsza, zawsze wierna, do której tak często wołamy w naszych modlitwach.

Podczas Mszy św. biskup włocławski poświęcił obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej, które będą nawiedzać rodziny diecezji. Wręczył również medal Zasłużony dla diecezji włocławskiej o. Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry.

Po błogosławieństwie końcowym bp Krzysztof Wętkowski zawierzył Maryi diecezję włocławską.

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej miało miejsce od 22 kwietnia 2023 r. do 16 marca br. i było połączone z obchodami jubileuszu 900-lecia diecezji. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter