6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Reforma będzie kontynuowana

Ocena: 0
2494

O swej determinacji w dziele reformy centralnych urzędów Kościoła zapewnił papież Franciszek podczas tradycyjnego świątecznego spotkania ze swoimi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej.

2015-12-21 11:30
st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI/POOL

– Reforma będzie kontynuowana z determinacją, jasnością i stanowczością, bo "Ecclesia semper reformanda" – powiedział papież.

Franciszek przypomniał swoje wcześniejsze przemówienia do Kurii Rzymskiej, w tym zeszłoroczne, w którym wymienił „katalog chorób kurialnych”. Zaznaczył, że trzeba im zapobiegać, być czujnymi, a w niektórych przypadkach podjąć bolesne i długotrwałe interwencje. Nie wymieniając wprost afery Vatileaks zauważył, że niektóre z tych chorób pojawiły się w ciągu minionego roku, powodując niemało bólu w całym ciele i raniąc wiele dusz. W tym kontekście podkreślił, że będzie to zawsze przedmiotem uczciwej refleksji i zdecydowanych rozporządzeń. – Reforma będzie kontynuowana z determinacją, jasnością i stanowczością, bo "Ecclesia semper reformanda" ["Kościół zawsze wymaga reform"] – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że choroby, a nawet skandale nie będą mogły przysłonić skuteczności służby, jaką pełni Kuria Rzymska. Wyraził wdzięczność wszystkim „osobom porządnym i uczciwym, które tu pracują z oddaniem, pobożnością, wiernością i profesjonalizmem, ofiarując Kościołowi i Następcy Piotra wsparcie swoją solidarnością i posłuszeństwem, jak też swymi szczodrymi modlitwami”. Zauważył, że słabości stanowią także lekcję i okazję do wzrostu, są sposobnością do „powrotu do tego, co istotne”.

W kontekście rozpoczętego 8 grudnia Roku Miłosierdzia i przygotowania do Bożego Narodzenia Franciszek zaprezentował „katalog niezbędnych cnót” pracowników Kurii i osób służących Kościołowi. Wymienił potrzebę misyjności i uwzględnienia wymiaru duszpasterskiego, wykorzystania zdolności i bystrości, rozwijania duchowości i człowieczeństwa, przykładnego postępowania i wierności, racjonalności i uprzejmości, nieszkodliwości i determinacji, miłości i prawdy, uczciwości i dojrzałości, szacunku i pokory, bogactwa duchowego i czujności, nieustraszoności i ochotności, niezawodności i wstrzemięźliwości.

Ojciec Święty podkreślił, że miłosierdzie nie jest przelotnym uczuciem, ale syntezą Radosnej Nowiny ludzki, będąc wyborem osób, które poważnie chcą naśladować Chrystusa. Zacytował znanego włoskiego kaznodzieję, ojca Ermesa Ronchi, który stwierdził: „Miłosierdzie jest zgorszeniem dla sprawiedliwości, szaleństwem dla inteligencji, pocieszeniem dla nas dłużników. Dług życia, dług bycia kochanym spłacamy jedynie miłosierdziem”. – Niech zatem miłosierdzie kieruje naszymi krokami, inspiruje nasze reformy, oświeca nasze decyzje. Niech będzie ono filarem naszej pracy. Niech ono nas poucza, kiedy powinniśmy iść naprzód i kiedy winniśmy zrobić krok wstecz. Niech ono pozwala nam odczytać małość naszych działań w wielkim planie zbawienia Boga oraz we wspaniałości i tajemniczości Jego dzieła – zachęcił swoich współpracowników Papież.

Swoje rozważania zakończył Franciszek modlitwą beatyfikowanego 23 maja bieżącego roku abp. Oscara Arnulfo Romero.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter