25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o Janie Pawle II

Ocena: 0
648

Uderza ogromny szacunek i nieukrywana sympatia Franciszka do Jana Pawła II. Nie brakuje określeń: „ten wielki Papież”, „Boży człowiek”, „człowiek modlitwy”.

Książka San Giovanni Paolo II Magno („Święty Jan Paweł II Wielki”) nie stanowi jedynie sentymentalnej podróży do osobistych wspomnień obecnego papieża ze spotkań z Janem Pawłem II, ale jest ważnym i silnym głosem Franciszka łamiącym stereotyp, jakoby był anty-Wojtyłą. Przygotował ją włoski ksiądz Luigi Maria Epicoco, czterdziestolatek, dyrektor Istituto Superiore Scienze Religiose „Fides et Ratio”. Okazją stała się setna rocznica urodzin papieża Polaka. Książka, bazując na historii dwóch mężów, którym powierzone zostały losy Kościoła, ukazuje całą naturę powołania kapłańskiego, a także ważne sprawy Kościoła we współczesnym świecie.

Padają tu przy okazji bardzo istotne wypowiedzi Ojca Świętego na ważkie obecnie tematy, jak celibat, kapłaństwo, inkulturacja, pobożność maryjna, charyzmat ochrzczonego, humanizacja pracy ludzkiej, Fatima i jej orędzia, teologia wyzwolenia czy antysemityzm. Bodajże najmocniejszym i najodważniejszym głosem jest wypowiedź na temat ideologii gender. Z rozmowy dobitnie wynika kontynuacja nauczania poprzednika. Ukazane są związki życia, niektóre wspólne doświadczenia Wojtyły i Bergoglia. Przy okazji czytelnik poznaje bliżej samego Franciszka. Niektóre szczegóły padają po raz pierwszy. Uderza szczerość i bezpośredniość wypowiedzi papieża. Sam autor podkreśla, że „z punktu widzenia stylistycznego odpowiedzi zachowują świeżość dialogu i smak języka mówionego”.

Publikacja jest rezultatem, jak ks. Epicoco zaznacza we wstępie, wielu „rodzinnych” oraz bezpośrednich rozmów, jakie osobiście przeprowadził z Ojcem Świętym od czerwca 2019 r. do stycznia br. Istotny jest też kontekst powstania książki. Dziś ucichły niektóre głosy z zeszłego roku mówiące o „dekanonizacji” Jana Pawła II, narasta zaś zamieszanie wokół książki kard. Roberta Saraha z tekstem Benedykta XVI na temat kapłaństwa. W rozmowie z Franciszkiem pytania na te tematy nie padają, ale za to padają ważne wypowiedzi papieża uspokajające te głosy.

Książki nie poprzedziła żadna prezentacja i na razie tego typu wydarzenie nie było planowane, ukazały się jedynie niektóre fragmenty we włoskim dzienniku „La Stampa”, a blog Il Sismografo opublikował pierwszy rozdział. Trwają prace nad publikacją książki w innych językach, ale szczegóły nie są jeszcze znane.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 07 (747), 16 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -