29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: niech Maryja oświaca w mówieniu "tak" łasce Pana

Ocena: 0
629

„Maryja Niepokalana jest najwspanialszym dziełem sztuki samego Boga poprzez swoją pokorę, oddanie oraz przejrzystość wobec Niego” – powiedział papież w przesłaniu z okazji instalacji gwiazdy na wieży Matki Bożej w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

Fot. VaticanMedia

Franciszek zachęcił, aby wznosząc oczy ku tej gwieździe kontemplować Maryję, która jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji”. Patrząc na nią powracamy do wiary w przemieniającą moc czułości i serdeczności.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że marzeniem wielkiego architekta Antonia Gaudíego było, aby tajemnica Niepokalanej wieńczyła portal wiary, pierwszy, który zbudował, byśmy recytując modlitwę do Trójcy Świętej, która naznacza całą bazylikę, nauczyli się być jak Maryja, świątynią tej tajemnicy i oddawali cześć Bogu w duchu i prawdzie. Ona jest pełna obecności Boga, który stał się ciałem w jej łonie, dlatego Gaudí umieszcza ją również w centrum portalu miłosierdzia, gdzie ofiarowuje nam Dzieciątko Jezus pod uważnym spojrzeniem św. Józefa, abyśmy mogli wejść do jego Kościoła, płonąc miłością do Boga i do ludzi.

Zachęcam was do naśladowania przykładu Dziewicy Maryi poprzez codzienne gesty miłości i służby. Nieskazitelne piękno naszej Matki jest niepowtarzalne. I jednocześnie przyciąga nas. Niech ta gwiazda, która świeci od dzisiaj, oświeci was, abyście wraz z paciorkami różańca mogli raz na zawsze powiedzieć "tak" łasce Pana i zdecydowane "nie" grzechowi. Modląc się z Maryją rozważamy tajemnice życia Jezusa, ale także rozeznajemy drogę, którą On nam wskazuje i otrzymujemy siłę, by odrzucić pokusy przemocy lub doraźnych korzyści.

– stwierdził papież. Zapewnił, że przyłącza się do modlitw, które są jak niezliczone róże przestawione u stóp Maryi w tej pięknej bazylice oraz zachęcił, aby Barcelona była przyjazna i gościnna dla wszystkich. Ojciec Święty stwierdził, że wyprasza także mądrość, gotowość służby oraz szerokie spojrzenie dla pełniących ważne funkcje publiczne. Modlitwą obejmuje rodziny, aby Maryja, ze swoją jasną gwiazdą, czuwała nad nimi, szczególnie kiedy doświadczają przeciwności i trudów.

Gaudí ukazał ją w portalu nadziei, wyrażając twarzami robotników cierpienia i trudności, które stawiają ich w jedności z tymi, jakich doświadczała Święta Rodzina: wygnanie w Egipcie tak wielu biednych ludzi szukających lepszej przyszłości i uciekających przed złem; śmierć tak wielu niewinnych, którzy dołączyli do tych z Betlejem. Niech Maryja Panna czuwa nad waszymi domami, szkołami, uniwersytetami, biurami, sklepami, szpitalami oraz więzieniami. Modląc się koronką boleści Dziewicy, nie przestawajcie polecać ubogich, wykluczonych, ponieważ oni są w sercu Boga. Tyle razy my sami jesteśmy odpowiedzialni za ich biedę i wykluczenie. Skorzystajmy z okazji, aby dokonać rachunku sumienia, na ile ciąży na nas odpowiedzialność za to wszystko.

- zachęcił Ojciec Święty mieszkańców Barcelony. Życzył im także, aby wzrastali w braterstwie, w głoszeniu młodym Dobrej Nowiny Ewangelii, w przyjmowaniu ubogich i zmarginalizowanych.

Na zakończenie Franciszek wezwał, aby nie zapominać o korzeniach, czyli o starszych.

Drzewo bez korzeni nie rośnie, nie kwitnie. Nie wykluczajmy osób starszych, to nie są odrzuty, ale żywa pamięć. Od nich przepływają żywotne soki, które pozwalają wszystkiemu wzrastać. Pomagajmy w dialogu między starszymi i młodymi, aby była przekazywana mądrość, która pozwoli im wzrastać i rozwijać się

– zaznaczył.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter