7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Eucharystia autostradą do nieba - relacja z IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów

Ocena: 5
504

To hasło bł. Karola Acutisa i IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów jaka odbyła się w sobotę 11 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa. Kulminacyjnym punktem programu była Msza Święta, której przewodniczył abp Józef Górzyński – metropolita warmiński.

fot. Robert Sliwiński

W koncelebrze wzięli udział bp Romuald Kaminiński – ordynariusz warszawsko-praski oraz bp Piotr Greger – biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej oraz księża opiekunowie ministrantów i lektorów z poszczególnych parafii.

Przybyli ministranci i lektorzy z diecezji: katowickiej, łomżyńskiej, opolskiej, płockiej, poznańskiej, warmińskiej, archidiecezji warszawskiej, warszawsko-praskiej, wrocławskiej, siedleckiej, szczecińsko-kamieńskiej. W tym dniu wyznaczyli sobie również spotkanie czytelnicy miesięcznika Anioł Stróż.

W sumie 500-set uczestników zarejestrowanych. Organizatorzy szacują, że w sobotniej pielgrzymce i pikniku wzięło udział znacznie więcej osób. Centralnym punktem programu była Eucharystia, podczas której przybyłych powitał i wygłosił słowo wstępne oraz homilię wygłosił bp Romuald Kamiński – biskup warszawsko-praski. Mszę Świętą poprzedziła procesja podczas, której niesione były  portret i relikwie bł. Karola Acutisa – patrona internautów.

W słowie wstępnym bp Kamiński powiedział m.in.

piękny dzień, kiedy wspominamy od strony liturgicznej świętego Barnabę, a jesteśmy w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej i także miejscu upamiętnionym przez bł. księdza Kłopotowskiego. Piękny dzień także z racji pogody i z samego zamysłu, że możemy być na modlitwie oraz na wspólnym spotkaniu.(…) Witam kapłanów, siostry zakonne i wszystkich pielgrzymów. Wy jesteście najbardziej oczekiwaną cząstką naszego zgromadzenia. Cieszmy się i zachęcam, aby ten dzień przeżyć jak najbardziej radośnie

- dodał biskup.

Abp Józef Górzyński podziękował bp Kamińskiemu „jako gospodarzowi diecezji i gospodarzowi tego miejsca (Loretto – red.). (…) Jesteśmy wdzięczni, że w ogóle taką okoliczność tu w tym miejscu przeżywać i że to sanktuarium i to miejsce cieszy się w diecezji warszawsko-praskiej, a teraz myślę dużo, dużo szerzej cieszy się dużą estymą i dużym uznaniem jeśli chodzi o przygotowanie i gotowość, radość z przyjmowania pielgrzymów, którzy tutaj przybywają i mogą zapoznać się z wielkimi postaciami, które z tym miejscem są związane”.(…)

W tej Mszy świętej w sposób szczególny jak liturgia nam podpowiada zwracamy się do Boga razem z patronem dnia dzisiejszego apostołem narodów, towarzyszem świętego Pawła Apostoła – apostoła narodów – Barnabą i przywołujemy także tych świętych, którzy z tym miejscem są związani, poczynając od Matki Bożej Loretańskiej, ale także wspomniany tu także bł. Ignacy Kłopotowski, ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter