Wszystko zaczęło się od św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta, który napisał „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny". Uzasadnił w nim, jak ważne i pożyteczne dla człowieka jest całkowite oddanie się Panu Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi.
Zawsze kiedy przejeżdżam obok tej fabryki (…) przypomina mi się ta moja droga życiowa i decydujące momenty mojego życia. Wówczas staje mi przed oczyma mała książeczka w niebieskiej okładce. Nosiła tytuł „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”; autorem był święty Ludwik Maria Grignion de Montfort. Mała książeczka w niebieskiej okładce, podobna do modlitewnika, była wtedy przeze mnie czytana w ciągu wielu dni i tygodni. (...) Z tej książeczki nauczyłem się, co to jest właściwie nabożenstwo do Matki Bożej (…) Tak bardzo ją czytałem, że cała była poplamiona sodą, i na okładkach i w środku. Pamiętam dobrze te plamy sody, bo są one ważnym elementem całego mojego życia wewnętrznego.
- wspominał św. Jan Paweł II w 1968 roku w Borku Fałęckim.
Czytaj także: Książka poplamiona sodą - wspomnienia o św. Janie Pawle II i jego nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny
W swojej książce „Pamięć i Tożsamość” Papież Polak raz jeszcze podkreślił jak ważnym darem dla świata jest dzieło św. Ludwika:
Dzięki św. Ludwikowi Marii Grignion de Montfort zrozumiałem, że prawdziwe nabożeństwo do Matki Bożej jest właśnie chrystocentryczne, co więcej, jest najgłębiej zakorzenione w Trynitarnej tajemnicy Boga, związane z misterium Wcielenia i Odkupienia. Tak więc nauczyłem się na nowo Maryjności i ten dojrzały kształt nabożeństwa do Matki Bożej idzie za mną od lat.
- napisał św. Jan Paweł II.
To właśnie św. Ludwik de Montfort nazwał Serce Maryi „najbezpieczniejszą, najpewniejszą i najkrótszą drogą do Jezusa”. W „Traktacie o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” opisał, jak powinno wyglądać nasze nabożeństwo do Matki Bożej. Wskazał jego istotę, którą jest całkowite zawierzenie się Bogurodzicy, tak, aby przez Nią całkowicie należeć do Jezusa. Jest to oddanie się Maryi w niewolę miłości.
Czytaj także: Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort: "Serce Maryi to najkrótsza droga do Jezusa"
Św. Jan Paweł II wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim podjęli Akt oddania siebie Najświętszej Maryi Pannie. Papież Polak rozpowszechnił na cały świat zawierzenie Bogurodzicy, którym żył i które ukochał ponad wszystko: “TOTUS TUUS O MARIA!”, co oznacza: „CAŁY TWÓJ, O MARYJO!”. Te słowa umieścił w swoim herbie. Co ciekawe, pisał je w górnym, prawym rogu - na każdej kartce swoich zapisków. Z kolei Prymas Tysiąclecia zawsze podkreślał z mocą: „Postawiłem wszystko na Maryję!”.
Coraz więcej osób zawierza siebie Matce Bożej. W grudniu 2019 roku, Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki napisał w liście pasterskim:
Bardzo cieszy mnie to, że wiele osób zdecydowało się na osobiste oddanie się Niepokalanemu Sercu Maryi. To już tysiące wiernych świeckich, którzy wraz ze swymi duszpasterzami zawierzyli swoje życie Bogu przez Maryję. Taką samą drogą duchowości szli nasi wielcy rodacy: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II czy Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński.
Do oddania się w opiekę Najświętszej Maryi szczególnie zachęcają Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz, organizatorzy ogólnopolskich wydarzeń modlitewnych: „Wielka Pokuta”, „Różaniec do Granic”, „Polska pod Krzyżem” i ostatniego projektu „Ocalenie”.
Zapraszamy Was do wspólnej podróży do Serca Jezusa i Maryi. Droga to niełatwa, ale pewna. Oddani Jezusowi przez Maryję możemy być spokojni, że nie zginiemy. Nie lękajcie się, Jam zwyciężył świat. Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Mówi dzisiaj do nas Chrystus
- zachęcają inicjatorzy projektu Ocalenie, którego kulminacją są 33-dniowe rekolekcje maryjne, jako duchowe przygotowanie do złożenia lub odnowienia Aktu ofiarowania Panu Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi.
Na stronie ocalenie.info zamieszczone są rozważania na każdy dzień rekolekcji (również na końcu artykułu) oraz Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa, który jest uwieńczeniem 33- dniowych rekolekcji.
Można również skorzystać z rozważań na YouTube Rozaniec bez granic (na końcu artykułu).
Dlaczego warto oddać się w niewolę Maryi
Z pewnością zachęcą nas świadectwa osób, które już tego dokonały i doświadczyły wielu łask od Matki Bożej: ocalenie.info/swiadectwa
Ważne argumenty przytaczają również Organizatorzy projektu Ocalenie:
Bóg Daje Obietnicę Zwycięstwa! Już w księdze Rodzaju Bóg wypowiada Słowo, które zapowiada tę rzeczywistość. Bóg mówi do węża: „Położę nieprzyjaźń między tobą a między niewiastą i między potomstwem twoim a potomstwem jej; ona zetrze głowę twoją, a ty czyhać będziesz na piętę jej". Obietnicę zwycięstwa nad “wężem” otrzymuje NIEWIASTA oraz jej potomstwo.
Bóg posłał Maryję do Fatimy, aby nas ratować. To jedno z głównych zadań każdej Mamy: chronić swoje dzieci przed wszelkim złem. Maryja chroni nas w swoim Niepokalanym Sercu poprzez nasz akt poświęcenia się czyli oddania się temu sercu na własność.
W wielu parafiach - jeszcze przed epidemią - były organizowane 33-dniowe rekolekcje maryjne zakończone uroczystym Aktem ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję wg św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta. Wierni przychodzili na Eucharystię oraz nauki (rozważania) raz w tygodniu, a przez kolejne siedem dni indywidualnie przerabiali program w oparciu o „Traktat” św. Ludwika i przewodnik rekolekcyjny. Do tej formy uczestnictwa w rekolekcjach zachęcamy, jak tylko będzie możliwość organizowania tego typu wydarzeń.
Na chwilę obecną można indywidualnie podjąć trud rekolekcji, korzystając z rozważań na YouTube Rozaniec bez granic (na końcu artykułu- nagrania+teksty rozważań na każdy dzień). Z kolei w lipcu rusza nowy cykl 33-dniowych rekolekcji organizowanych przez Rozaniec bez granic. Każdego dnia wspólnie z Prowadzącymi uczestnicy rozważają teksty, które przygotowują ich do zawierzenia się Jezusowi przez Najświętszą Maryję Pannę >>Zaproszenie Organizatorów Rózańca bez granic (na poprzedni cykl - kwiecień-maj, warto posłuchać, ze względu na cenne argumenty).