W piątek, 8 marca, biskup warszawsko-praski przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która miała charakter ekspiacji za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.
W czasie liturgii polecano Bogu zarówno pokrzywdzonych, jak i krzywdzicieli, prosząc o ich nawrócenie.
W czasie rozważań podkreślono, że „Wykorzystanie niewinnych i bezbronnych, którym, najbardziej ze wszystkich, należy się sprawiedliwość wyrażana miłością, opieką i poszanowaniem godności – to niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba”.
Poprzez ogólnopolski Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich Kościół stara się pomóc całemu społeczeństwu – powiedział bp Kamiński zwracając uwagę, że grzech pedofilii zdarza się w wielu środowiskach.
– Dobrze, że Kościół stara się zmierzyć z tym problemem dając niejako przykład innym grupom, czy wspólnotom, by także one miały odwagę i siłę podjąć głęboką refleksję nad tym zjawiskiem w swoich szeregach. Potrzebny jest nam bowiem prawdziwy rachunek sumienia, a czas Wielkiego Postu stwarza ku temu dobrą okazję – powiedział biskup warszawsko-praski.
Bp Kamiński podkreślił, że grzech wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży niszczy i poniża godność młodego człowieka.
W diecezji warszawsko-praskiej 27 września 2018 roku został wydany dokument „Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej”. Ujmuje on zasady postępowania w pracy z niepełnoletnimi, oraz zawiera procedurę interwencji w przypadku uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia.
Przepisy przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezji warszawsko-praskiej jako obowiązujące dla duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach i podejmujących różne zakresy odpowiedzialności.