Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główny temat 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 13 i 14 marca w Warszawie.
Gośćmi dwudniowego spotkania byli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów: Albanii, Francji, Kuby, Łotwy, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.
Biskupi omówili kwestię przygotowania do małżeństwa oraz towarzyszenia rozwiedzionym. Najważniejszą nowością będzie systematyczna formacja w parafiach, która będzie prowadzona przez kapłana z konkretnym małżeństwem. Opracowana zostanie szczegółowa instrukcja. Obejmie ona przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa przez narzeczonych i towarzyszenie małżeństwom oraz podejmie kwestię związków nieregularnych, czyli osób żyjących po rozwodzie w powtórnym związku cywilnym.
Wysłuchano też relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznali się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Poruszone zostały sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem „Idźcie i głoście” oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Bp Grzegorz Ryś mówił o przygotowaniach do IV Kongresu Nowej Ewangelizacji, a bp Tadeusz Bronakowski o apostolstwie trzeźwości. Rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że od bieżącego roku w drugą niedzielę po Wielkanocy będzie obchodzony Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Biskupi ponowili swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczania handlu w niedzielę, opowiadając się za jego zniesieniem we wszystkie niedziele w miesiącu. Podkreślono, że ustawa bierze w obronę 1,3 mln osób, szczególnie kobiet. Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza Święta w bazylice Świętego Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową (więcej o niej na s. 22).