27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bari: prawosławni u grobu św. Mikołaja

Ocena: 0
1052

Sześciuset pielgrzymów prawosławnych z Rosji przybyło do grobu św. Mikołaja w Bari. 19 grunia przypada jego liturgiczne święto według kalendarza juliańskiego. Na czele pątników, którzy dotarli do tego włoskiego miasta lotami czarterowymi z Moskwy, było pięciu metropolitów.

fot. tuttotorvo via Foter.com / CC BY

Rosyjscy pielgrzymi od kilku dni biorą udział w prawosławnych liturgiach, odprawianych w krypcie bazyliki św. Mikołaja. 18 grudnia wzięli natomiast udział w czuwaniu modlitewnym w cerkwi prawosławnej w Bari. Dziś z kolei odbyła się główna liturgia przy grobie św. Mikołaja, z udziałem tysięcy pielgrzymów z Rosji, Włoch i innych krajów.

Od czasu, gdy Rosjanie mogą swobodnie wyjeżdżać zagranicę, po upadku reżimu komunistycznego, prawosławni pielgrzymi przyjeżdżają do Bari w maju z okazji święta przeniesienia relikwii św. Mikołaja, i w grudniu, z okazji jego święta patronalnego. Ich liczba w ciągu tych lat znacznie wzrosła. Oprócz nich przybywają tu również Ukraińcy, Armeńczycy, Rumuni, Serbowie, mieszkańcy innych państw Europy Wschodniej i Północnej. Stoją w powoli przesuwającej się kolejce do grobu św. Mikołaja, by położyć na nim na chwilę dewocjonalia, które po powrocie podarują bliskim, a także zostawiają intencje modlitewne tych, którzy nie mogli tu przybyć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter