10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Krzyż jest Drzewem Życia

Ocena: 0
716

– Chrystusowy krzyż jest Drzewem Życia – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. W Wielki Piątek biskup warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

W homilii abp Hoser podkreślił, że męka i śmierć Chrystusa na krzyżu jest najbardziej czytelnym świadectwem miłości Boga wobec człowieka. – To ogromne, przerażające cierpienie i poniżenie Jezus przyjął za nas, w naszym miejscu, byśmy odzyskali życie wieczne, które w wyniku grzechu pierworodnego było przed nami zamknięte. Dzięki Niemu krzyż będący narzędziem śmierci stał się drzewem rodzącym życie i symbolem miłosierdzia – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że z przebitego boku Zbawiciela zrodził się Kościół. – Wypływająca z niego woda jest oznaką chrztu świętego, poprzez który stajemy się członkami Kościoła, a wiec chrześcijanami. Tym samym przyjmujemy imię Jezusa jako nasz imię własne – podkreślił abp Hoser. Mówiąc z kolei o symbolice wypływającej z boku Zbawiciela krwi zwrócił uwagę, że oznacza ona Eucharystię, będącą naszym pokarmem i napojem, dzięki którym coraz bardziej stajemy się Chrystusowi.

Biskup warszawsko-praski przyrównał tych, którzy próbują wyrzucić krzyż z przestrzeni życia publicznego, do Judasza, który sprzedał swojego Mistrza za trzydzieści srebrników, czyli tyle, ile kosztował wówczas niewolnik.

Przestrzegł jednocześnie przed trwaniem w grzechu. – Możemy zaprzeć się Chrystusa, podobnie jak to uczynił Piotr – dla własnego bezpieczeństwa czy koniunkturalnych założeń. On jednak uznał swój błąd i gorzko zapłakał, a Jezus to docenił, nie odmawiając mu prymatu wśród wszystkich apostołów – zauważył abp Hoser.

Zachęcał również, by w perspektywie Chrystusowego krzyża spojrzeć na swoje trudne doświadczenia. – Niech będzie on dla nas źródłem życia i mocy. Niech jego gałęzie będą osłoną w naszym cierpieniu. Przyjmijmy te, które są nieodzowne, nie do uniknięcia, nadając im ten sam sens, który był sensem cierpienia Chrystusa, traktując jako narzędzie zbawienia innych i samego siebie – zaapelował duchowny.

Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter