28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Krzyż jest Drzewem Życia

Ocena: 0
1072

– Chrystusowy krzyż jest Drzewem Życia – podkreślił abp Henryk Hoser SAC. W Wielki Piątek biskup warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej wotum wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

W homilii abp Hoser podkreślił, że męka i śmierć Chrystusa na krzyżu jest najbardziej czytelnym świadectwem miłości Boga wobec człowieka. – To ogromne, przerażające cierpienie i poniżenie Jezus przyjął za nas, w naszym miejscu, byśmy odzyskali życie wieczne, które w wyniku grzechu pierworodnego było przed nami zamknięte. Dzięki Niemu krzyż będący narzędziem śmierci stał się drzewem rodzącym życie i symbolem miłosierdzia – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że z przebitego boku Zbawiciela zrodził się Kościół. – Wypływająca z niego woda jest oznaką chrztu świętego, poprzez który stajemy się członkami Kościoła, a wiec chrześcijanami. Tym samym przyjmujemy imię Jezusa jako nasz imię własne – podkreślił abp Hoser. Mówiąc z kolei o symbolice wypływającej z boku Zbawiciela krwi zwrócił uwagę, że oznacza ona Eucharystię, będącą naszym pokarmem i napojem, dzięki którym coraz bardziej stajemy się Chrystusowi.

Biskup warszawsko-praski przyrównał tych, którzy próbują wyrzucić krzyż z przestrzeni życia publicznego, do Judasza, który sprzedał swojego Mistrza za trzydzieści srebrników, czyli tyle, ile kosztował wówczas niewolnik.

Przestrzegł jednocześnie przed trwaniem w grzechu. – Możemy zaprzeć się Chrystusa, podobnie jak to uczynił Piotr – dla własnego bezpieczeństwa czy koniunkturalnych założeń. On jednak uznał swój błąd i gorzko zapłakał, a Jezus to docenił, nie odmawiając mu prymatu wśród wszystkich apostołów – zauważył abp Hoser.

Zachęcał również, by w perspektywie Chrystusowego krzyża spojrzeć na swoje trudne doświadczenia. – Niech będzie on dla nas źródłem życia i mocy. Niech jego gałęzie będą osłoną w naszym cierpieniu. Przyjmijmy te, które są nieodzowne, nie do uniknięcia, nadając im ten sam sens, który był sensem cierpienia Chrystusa, traktując jako narzędzie zbawienia innych i samego siebie – zaapelował duchowny.

Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter