4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Jestem serdecznie uradowany

Ocena: 0
936

– Będzie to piękna kontynuacja tego, co stanowi o duchu krakowskiego Kościoła, z którego wyszedł św. Jan Paweł II – mówi abp Stanisław Gądecki o nowym metropolicie krakowskim, abp. Marku Jędraszewskim. – A jeśli chodzi o nauczanie katolickie, to z pewnością nie jest on liberałem – jest człowiekiem ostro trzymającym się ortodoksji – dodaje.

fot. Eliza Bartkiewicz / Episkopat.pl

Charakteryzując abp. Jędraszewskiego, zarazem swego wieloletniego współpracownika, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że jest on "wybitnym filozofem, nie tylko z wykształecenia, ale i z natury", człowiekiem o wyjątkowej pracowitości, poczuciu humoru – a przede wszystkim ma wielkie wyczucie ortodoksji katolickiej. Jest też bardzo towarzyski i nie stroni od ludzi, a wobec księży, swoich podwładnych, delikatny.

Wyjaśnia, że będąc przez cztery lata metropolitą łódzkim, abp Jędraszewski pokazał, że potrafi przyciągnąć młodzież i ludzi kultury. Wyjątkową atmosferę miały organizowane przezeń systematyczne "Dialogi w katedrze". – W Krakowie też są wielkie tradycje we współpracy ze świeckimi, czego przykładem był kard. Karol Wojtyła i z pewnością abp Jędraszewski będzie je kontynuować – dodaje abp Gądecki.

Abp Gądecki przyznaje, że abp. Jędraszewskiego zna od czasów studiów, które odbywali razem w Rzymie. – Ks. Marek Jędraszewski z bardzo dobrym skutkiem studiował wówczas filozofię na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie zdobył nawet złoty medal za pracę doktorską – wspomina.

Podkreśla, że abp. Jędraszewskigo cechuje niezmierna pracowitość. – Nie pamiętam takiego zebrania, na którym nie pisałby czegoś, jednocześnie zabierając głos w dyskusji. – Dodaje, że może on pisać godzinami, o czym świadczą m. in. wydane przezeń liczne książki.

Abp Gądecki wyjaśnia, że abp Jędraszewski pochodzi z Poznania. – Jest to człowiek, który pochodzi z pierwszej diecezji polskiej, jaka została założona w 968 r., a teraz przechodzi do archidiecezji krakowskiej o niemal równym stażu, która ma olbrzymią tradycję i dokonania.

– Jestem serdecznie uradowany z tego, że abp Marek Jędraszewski został metropolitą krakowskim – konstatuje.

Jednocześnie abp Gądecki podkreśla wielkie zasługi przechodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza. Jego zdaniem, w kard. Dziwiszu Kraków zyskał ogromnie, m.in. dlatego, że "w każdym calu był on propagatorem kultu św. Jana Pawła II". Dzięki niemu – podkreśla – tak szybko dokonała się kanonizacja Jana Pawła II. A stało się to dzięki jego wiedzy i znajomości kulis Watykanu.

Abp Gądecki przyznaje, że kard. Dziwisz, przychodząc do Krakowa miał wielkie doświadczenie, gdyż "w pewnym sensie współkierował Kościołem" u boku Jana Pawła II. A dowodem na autorytet jakim kard. Dziwisz cieszy się w Kościele powszechnym – jego zdaniem – była m.in. decyzja o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Dodaje, że ŚDM były "faktycznie wielkim sukcesem... i nawet nie padało". Podkreśla, że ten sukces był także "owocem wielkiej ufności Bogu charakteryzującej kard. Dziwisza, gdyż mówił on, "że Jan Paweł II to wszystko załatwi". – I faktycznie załatwił – konstatuje abp Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter