29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klucz do Wielkanocy

Ocena: 4.98333
3582

– Post ma mi uświadomić, czego potrzebuję od Boga, co jest mnie w stanie nasycić – mówi abp Grzegorz Ryś.

fot. ks. Paweł Kłys

Z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, rozmawia ks. Paweł Kłys

Czym jest i po co nam Wielki Post?

Wielki Post ma sens, bo jego sednem jest przygotowanie nas do Wielkanocy. To, co jest najważniejsze w Kościele, to jest Święte Triduum Paschalne – dlatego że nie wystarczy wiedzieć, iż Pan Jezus umarł i zmartwychwstał, tylko trzeba odkryć tę prawdę w samym środku swojego własnego życia. To znaczy, że trzeba odkryć zarówno swoją śmierć, którą jest przede wszystkim grzech, jak i doświadczenie zmartwychwstania razem z Panem Jezusem. To jest zawarte w najstarszym biblijnym tekście o zmartwychwstaniu, kiedy św. Paweł mówi: „Jezus Chrystus zmartwychwstał, zgodnie z Pismem, trzeciego dnia! ” (1Kor 15,3–4). To dość intrygujące, bo o zmartwychwstaniu trzeciego dnia Pismo Święte mówi tylko u Ozeasza (Oz 6,1-2), gdzie bohater tego tekstu jest w liczbie mnogiej: „Powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże. (…) Dnia trzeciego nas dźwignie”. Nas interesuje zmartwychwstanie Pana dlatego, że dotyczy nas, że ma się ono w nas wydarzyć, już tutaj, już teraz! To absolutnie najważniejsze święto chrześcijańskie. Jest ono także ważne w tym sensie, że każda niedziela jest tym świętem. Święty Jan Paweł II mówił, że każda niedziela jest cotygodniową Wielkanocą. Jednak to najważniejsze święto potrzebuje pewnej drogi wyciszenia, zatrzymania się, zwłaszcza w świecie, który jest tak zwariowany, szybki, bezrefleksyjny. W Kościele jest ten czas bardzo ważny także ze względu na tych, którzy idą do chrztu jako dorośli. Ten ostatni Wielki Post przed chrztem – bo chrzest jest w Wielkanoc – jest jeszcze bardziej intensywny, jest czasem mocnego, ostatecznego przygotowania się do chrztu.

Jak dobrze przeżyć okres przygotowania paschalnego?

Dokładnie tak, jak nas w to wprowadza Słowo Boże, które mówi o trzech ważnych postawach: post, modlitwa i jałmużna. Klucz jest taki, że trzeba mieć wszystkie trzy! Poszczę nie dlatego, że chcę schudnąć, ale dlatego, żebym miał się czym podzielić. Dlatego post i jałmużna idą ze sobą razem. Poszczę także dlatego, żeby przed Bogiem stanąć w postawie głodu. Post ma mi uświadomić, czego potrzebuję od Boga, co jest mnie w stanie nasycić, i ta refleksja jest już modlitwą, tak samo jak otwarcie na to, co Pan Bóg ma do powiedzenia na ten temat, to znaczy, czym On chce mnie karmić. On, który mnie stworzył, wie, czego mi potrzeba. Tak więc post, modlitwa i jałmużna – razem. Albo ma się te trzy postawy, albo się nie ma nic!

Czy warto robić postanowienia wielkopostne?

Zawsze warto robić postanowienia, byleby nie dać się złapać w pułapkę chrześcijaństwa wolitywnego: muszę-chcę-zrobię! Postanowienia są dobre o tyle, o ile nas dyscyplinują, ale i ciągle otwierają nas na to, co Bóg jest w stanie w naszym życiu uczynić. Bo przecież nie chodzi o to, by w życiu stawiać wóz przed koniem i siedzieć na nim, i dziwić się, że nie jedzie!

Do Wielkiego Postu przypisane są także praktyki pobożnościowe takie jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. Która z nich jest najbliższa Księdzu Arcybiskupowi?

Bardzo lubię Gorzkie Żale – z wielu powodów. Z jednej strony, jest to nabożeństwo, które odnosi się do emocji, i, co więcej, przejęliśmy je z długiej tradycji polskiej. Człowiek, który śpiewa Gorzkie Żale, ma poczucie zakorzenienia i przynależności do wielopokoleniowej wspólnoty. Ale z drugiej strony, Gorzkie Żale są nabożeństwem eucharystycznym, co sprawia, że nie wspominamy, jak to Pana Jezusa bardzo bolało, tylko jesteśmy przed Nim, przed Panem, który jest Mężem Boleści, który jest Zmartwychwstałym, który, jak mówi papież Franciszek, zachowuje rany na swoim ciele; rany, których należałoby dotknąć. No i – co warto dodać – Gorzkie Żale to także nabożeństwo Słowa Bożego. Po pierwsze, te teksty tradycyjne – ktoś by powiedział: ludowe – są bardzo biblijne i osadzone w narracji biblijnej, a po drugie, jest w tym nabożeństwie przestrzeń do przepowiadania Słowa. Sam kiedyś głosiłem nauki pasyjne i wiem, jaka to potężna przestrzeń, jak bardzo twórcza dla kaznodziei i dla słuchacza. Ale każde z nabożeństw Wielkiego Postu jest piękne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter