26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Budzik: Kościół powinien być jak księżyc

Ocena: 0
2092

„Kiedyś utarło się takie powiedzenie: księża na księżyc. Wbrew pozorom, w tym haśle jest głęboki sens, bo Kościół powinien być jak księżyc” – powiedział abp Stanisław Budzik.

fot. pixabay.pl

Metropolita lubelski przewodniczył mszy świętej w kościele akademickim KUL z okazji otwarcia 50. Jubileuszowego Tygodnia Eklezjologicznego.

W swoim kazaniu Wielki Kanclerz KUL mówił na temat roli, jaką katolicka uczelnia i wydział teologiczny powinny odgrywać w społeczeństwie. Zauważył tendencję, że na świeckich uniwersytetach, teologię traktuje się gorzej niż inne dziedziny naukowe. Często też podejmowane są kroki do usunięcia teologii z przestrzeni akademickiej.

Metropolita lubelski stwierdził, że taka postawa, bardzo przypomina antyklerykalną retorykę z lat 90. ubiegłego wieku. „Kiedyś utarło się takie powiedzenie: księża na księżyc. Autorzy tego typu apeli, wzywających do tak radykalnej deportacji urzędników kościelnych, za pewne byli zadowoleni z tej figlarnie skonstruowanej złośliwości. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że w tym haśle wyraża się jedna z głębokich prawd o istotnych zadaniach kościoła, a chodzi o tak zwaną eklezjologię lunarną” – powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że takie spojrzenie na Kościół, jest zakorzenione w twórczości Ojców Kościoła. „Tak jak księżyc przyjmuje cały swój blask od słońca, aby go następnie oddać ciemnej nocy i ją rozświetlić, tak Kościół nie ma żadnego innego światła, jak tylko to, które pochodzi od Boga. A katolicki uniwersytet powinien być tym, kto pomaga Kościołowi świecić” – tłumaczył metropolita.

Zdaniem hierarchy, wspólnota uniwersytecka studentów i profesorów może odnaleźć swój cel tylko dzięki ciągłemu rozwojowi intelektualnemu. „Stawiając sobie coraz ogólniejsze i dalsze pytania, będą mogli stopniowo odkrywać, że pełna odpowiedź, na ważne pytania wykracza poza wąskie ramy jednej dziedziny wiedzy. Pełnia przychodzi z wysoka, poprzez wiarę” – dodał abp Budzik.

Tydzień Eklezjologiczny jest organizowaną przez Koło Naukowe Teologów KUL coroczną konferencją naukową, będącą okazją do pochylenia się nad aktualną problematyką teologiczną. W ramach Tygodnia Eklezjologicznego odbywają się spotkania, wykłady, prelekcje, koncerty. W tym roku wydarzenie to ma wyjątkowy charakter ze względu na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jubileuszową 50. edycję sympozjum.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter