19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Kostka" znaczy "więcej"

Ocena: 0
6908

– Życie św. Stanisława Kostki pozwala zobaczyć bogactwo działania Pana Boga w człowieku – mówi bp Marek Solarczyk

fot. Radek Molenda / Idziemy

Z bp. Markiem Solarczykiem, przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, rozmawia Radek Molenda

 

Rok 2018 to w Kościele w Polsce Rok św. Stanisława Kostki. Dlaczego został wybrany ten właśnie polski święty z połowy XVI wieku?

Nie tyle został wybrany, ile – biorąc pod uwagę 450. rocznicę jego śmierci – sam się wskazał. Święty Stanisław Kostka od wielu wieków jest mocno wpisany w naszą tradycję i doświadczenie Kościoła, nie tylko w Polsce. Papież Jan XXIII ustanowił go patronem dzieci i młodzieży. I choćby z tego powodu, kiedy w Rzymie odbędzie się w październiku Synod Biskupów poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania, warto św. Stanisława Kostkę przywołać.

 

Kim był ten święty?

Przede wszystkim kimś, kto mimo swojego młodego wieku – a umarł, mając niespełna osiemnaście lat – osiągnął świętość. Nie bez przyczyny Karol Wojtyła, zanim jeszcze został papieżem, zwykł mawiać, że życie tego chłopaka było swoistym przełajowym biegiem ku świętości. To był jego cel. Jak każdy młody człowiek stawał wobec bardzo wielu różnych pragnień i starań. A jednak w realizacji tego celu był zdeterminowany. To jest dobry punkt wyjścia do poznawania tego świętego.

 

W liście polskich biskupów na Rok św. Stanisława Kostki zostały wyróżnione hasła-klucze dobrze go charakteryzujące. Jednym z nich jest służba Bogu i ojczyźnie.

Bóg był na pierwszym miejscu. I wszystko, cokolwiek byśmy powiedzieli o tym naszym świętym, z tego wynika. Także jego patriotyzm. Święty Stanisław przeżywał swoje życie w konkretnym miejscu i sytuacji. I takie działanie, by – jak pisał – „w przyszłości ojczyźnie przynieść korzyść”, było realizacją jego powołania. By okazać wdzięczność dla daru Pana Boga.

 

Ad maiora natus sum – Do wyższych rzeczy zostałem stworzony”. Ta dewiza św. Stanisława Kostki przemówi do dzisiejszej młodzieży?

Każdy człowiek ma w sobie wyjątkowe bogactwo. Także inną osobowość i wrażliwość. Kiedy wczytujemy się w biografię św. Stanisława Kostki, jest wręcz oszałamiająca. Można choćby wspomnieć o jego ogromnej wrażliwości, o której też świadczył w procesie beatyfikacyjnym jego brat, że nawet niestosowne żarty w jego obecności powodowały, że omdlewał.

Dla św. Stanisława Kostki najważniejsze było odkrywanie i pielęgnowanie szczególnej więzi z Panem Bogiem. Od samego początku był przekonany, że nie może odkładać na później żadnych starań o to, by jego życie miało wyjątkowy charakter. Nie tylko dla młodych może więc być przykładem, że są sprawy ważniejsze niż bieg codziennego życia i doraźne satysfakcje.

 

Czyli apel do młodzieży, by już dziś zawalczyć o swoją świętość?

Stanisławowi Kostce do osiągnięcia świętości wystarczyło wyraźnie mniej czasu niż innym. Karol Wojtyła umarł w wieku 85 lat, ale to nie znaczy, że tyle potrzebował, by osiągnąć świętość. On także starał się być świętym od swojej młodości. Też nie chciał tracić czasu i nawet pracując w czasie wojny w fabryce Solvaya, przynosił ze sobą książki, uczył się i pracował nad sobą. W młodości człowiek potrafi zachować pewną wrażliwość, determinację, i nie chce zmarnować tego, co zostało mu ofiarowane. W tym sensie św. Stanisław Kostka może być dla młodych ludzi potwierdzeniem, że także w ich młodym wieku można żyć, mając cel, można żyć pięknie „do wyższych rzeczy”. I to jest przypomnienie także dla ludzi starszych: skoro można dążyć do świętości w wieku osiemnastu lat, to co dopiero później, kiedy jeszcze lepiej uświadamiamy sobie, jakimi darami Pan Bóg nas obdarował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter