W ramach przygotowań do ogłoszonego przez Papieża Synodu Biskupów na temat rodziny Stolica Apostolska opracowała ankietę. Chodzi o 38 pytań związanych z sytuacją małżeństw i rodzin w świecie. W samym pomyśle ankiety nie ma nic nadzwyczajnego. Kościół od lat przeprowadza różnego rodzaju badania socjologiczne, by mieć „statystyczną” wiedzę na temat rzeczywistości. W wielu diecezjach w Polsce przeprowadzono i opublikowano badania „Postawy społeczno-religijne mieszkańców”. Podobnie dzieje się w innych Kościołach lokalnych.
Tymczasem z zaproponowanej ankiety zrobiono w mediach kolejną (którą to już z kolei?) rewolucję Franciszka. Że niby oto dobry Papież zwraca się – ponad głowami niedobrych biskupów – do świeckich, którzy mu powiedzą, co należy zmienić w doktrynie i praktyce Kościoła. Franciszek tak zrobi i będzie super! Warto zatem przypomnieć, że Papież nie działa sam jako autorytarny albo schlebiający aktualnym modom pan Kościoła, ale jako głowa Kolegium Biskupów. Panem Kościoła jest Jezus Chrystus, który posyła nam swego Ducha, abyśmy odczytywali i pełnili wolę Boga Ojca. A w całej sprawie nie chodzi o jakąś lewacką rewoltę, ale o Synod Biskupów, którzy zajmą się problematyką rodziny. Oczywiście, w takiej refleksji nie może zabraknąć wiernych świeckich, którzy jako małżonkowie, matki i ojcowie tworzą rodziny. Jakiekolwiek przeciwstawianie Papieża biskupom lub świeckich biskupom pochodzi od złego ducha.
Od złego ducha pochodzi też takie interpretowanie pytań zawartych w ankiecie, jakby chodziło w nich o ustanawianie nowych zasad wiary metodą głosowania. Niektórzy, wychowani bardziej na „Gazecie Wyborczej” niż na Katechizmie Kościoła Katolickiego, już zacierają ręce, że homoseksualne, feministyczne i genderowe ideologie zostaną przez Franciszka przyjęte i wprowadzone w nauczanie Kościoła. To absurd, ponieważ wspomniane ideologie są w swej istocie nastawione na niszczenie małżeństwa i rodziny. Jeśli więc w ankiecie znajdują się pytania dotyczące związków tej samej płci, to nie po to, aby zacząć błogosławić małżeństwa gejów, ale by mieć zobiektywizowaną wiedzę na ten temat. I tak w pytaniu: „Jakie działania duszpasterskie można podjąć w stosunku do osób żyjących w związkach homoseksualnych?”, nie należy widzieć wstępu do uznania tych związków jako małżeństw, ale duszpasterską troskę o każdego człowieka, bez względu na to, jakie grzechy popełnił, co przecież nie jest niczym nowym w nauczaniu Kościoła. W ankiecie nie tyle chodzi o giełdę opinii, co o fakty, dane i propozycje duszpasterskie.
W ramach ogłupiania zmanipulowanym Franciszkiem światowe media ogłosiły, że Papież zamierza mianować kardynałem kobietę, i to nie byle jaką, bo nadzwyczaj postępową Lindę Hogan, która zajmuje się m.in. studiami gender w dublińskim Trinity College. Zmiana prawa kościelnego dotycząca kardynałów, którzy teoretycznie nie musieliby być duchownymi, nie jest niemożliwa. Ale trzeba by tu spokojnego rozeznania w całym Kościele, a następnie podjęcia stosownej procedury. Medialne sensacje natomiast służą jedynie pompowaniu niezdrowej egzaltacji pt. Rewolucja w Kościele! Papież Franciszek tymczasem chce obudzić w nas odnowioną gorliwość bycia chrześcijanami. Zachęca nas do podążania za Chrystusem, nawrócenia, podjęcia czynów miłosierdzia. Ale im bardziej nas zachęca, tym bardziej ogłusza nas medialny bełkot.
Dariusz Kowalczyk SJ |