30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze lokalizacje do programu Mieszkanie Plus

Ocena: 0
1032

BGK Nieruchomości wybrał 20 potencjalnych lokalizacji, na których powstaną jedne z pierwszych domów z programu Mieszkanie Plus. Grunty ma przekazać PKP, a umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w środę – wynika z wypowiedzi dla PAP wiceprezesa BGK Nieruchomości Bartłomieja Pawlaka.

fot. Pixabay.com

Wybrane lokalizacje znajdują się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Łowiczu.

– PKP wnosi do inwestycji grunty, my przekazujemy wkład pieniężny – powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak.

BGK Nieruchomości jest gotowy podpisać w środę na targach poznańskich z PKP i kolejową spółką deweloperską XCity Investment umowę, która określi zasady współpracy przy realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus – potwierdził Pawlak. 

Jak zaznaczył, poszczególne projekty będą realizowane na warunkach rynkowych, w ramach spółek celowych utworzonych dla inwestycji w poszczególnych miastach.

– Obie strony pracują nad umową ramową mówiącą o warunkach współpracy przy realizacji programu Mieszkanie Plus. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale biorąc pod uwagę znaczenie i potencjał PKP podjęcie wymiernej współpracy może być przełomem w realizacji programu mieszkaniowego w Polsce – powiedział Pawlak.

Dodał, że BGK Nieruchomości przeanalizował szeroką ofertę, jaką dostał od PKP. – Wyłoniliśmy z niej ok. 20 potencjalnych lokalizacji w 18 miastach: m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie,  Radomiu, Częstochowie, Toruniu, Łowiczu. Spełniają one kryteria programu Mieszkanie Plus. Nie są to najdroższe grunty w mieście, bo program Mieszkanie Plus jest prowadzony na warunkach rynkowych, ale chcemy, żeby czynsze były przystępne. Muszą to być lokalizacje dobrze skomunikowane. I takie, na których będziemy mogli wykorzystywać zoptymalizowane technologie budowlane – wyjaśnił Bartłomiej Pawlak.

Zaznaczył, że są to wstępnie wybrane lokalizacje, które wymagają jeszcze szczegółowej wyceny gruntów a także wszechstronnej analizy, tzw. due diligence.– Dopiero po podpisaniu umowy będziemy mogli w sposób szczegółowy ocenić, czy na danym gruncie można realizować inwestycję w perspektywie 6 czy 24 miesięcy, bo działka wymaga np. przekwalifikowania – powiedział

Decyzja, na które grunty w pierwszej kolejności wjadą koparki jeszcze nie zapadła. – Obie strony muszą się zgodzić co do tego, jakie grunty bierzemy na pierwszy ogień. Bo należą one do PKP i wspólnie będziemy decydować, które z nich będą przedmiotem naszych wspólnych realizacji – wyjaśnił Pawlak.

– Może się zdarzyć, że dany grunt jest zbyt drogi, aby mogły na nim powstać mieszkania o niewysokich czynszach. A zatem może się okazać, że część takiej działki zostanie przeznaczona pod apartamentowce premium, które będą sprzedawane na zasadach rynkowych, a druga – pod mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus – dodał.

Jak zaznaczył Pawlak, wspólne projekty PKP i BGK Nieruchomości będą realizowane w ramach osobnych spółek celowych w poszczególnych miastach. – Każda ze spółek wybierze generalnego wykonawcę, który zrealizuje inwestycje – powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości.

Dodał, że na gruntach przekazanych przez PKP mogą powstać złożone projekty, które będą obejmowały zarówno mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, jak i inne nieruchomości np. przestrzenie biurowe, czy obiekty poddane rewitalizacji. – Być może będzie tym zarządzało PKP, albo powierzchnia ta będzie sprzedawana na wolnym rynku.

W zależności od lokalizacji, miasta, kosztów budowy ceny mieszkań wybudowanych na gruntach PKP w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wahać się "między 10 a 20 zł za metr w przypadku prostego czynszu".  – Przy opcji dojścia do własności cena może być wyższa – ocenił Pawlak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter