26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komu apteka?

Ocena: 0
1142

Sejm nie zgodził się na odrzucenie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Przyznaje ono prawo do prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. Oznacza to m.in. stopniowe wygaszanie aptek, których właściciele nie mają dyplomów farmaceuty.

fot. Monika Odrobińska

To już czwarta próba wprowadzenia nakazu „Apteka dla aptekarza” w ciągu ostatnich lat. Projekt wraca do komisji ds. deregulacji. Ponadto projekt przewiduje ograniczenie liczby i lokalizacji aptek na danym obszarze – ma to być jeden punkt na 3 tys. mieszkańców. Okoliczne apteki musiałoby dzielić odległość przynajmniej 500 metrów. Właściciele prowadzący cztery placówki będą mieli zakaz otwierania kolejnych. Jak mówi zwolennik tego rozwiązania, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, jego celem jest, by apteki powstawały nie tylko tam, gdzie się to biznesowo opłaca, ale także w mniejszych miejscowościach.

Przedstawiając projekt na posiedzeniu sejmu, sprawozdawca komisji ds. deregulacji Michał Cieślak z PiS wskazywał, że może on być antykonkurencyjny i wpłynąć na istotny wzrost cen leków. Projektowane przepisy zmierzają do rozdrobnienia rynku, co zmniejsza swobodę konkurencji.

Podobne stanowisko wyraża Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. „Projekt nie poprawi sytuacji pacjentów, ale spowoduje wzrost cen leków nierefundowanych o 10-20 proc.” – piszą Cezary Kaźmierczak i Marcin Nowacki z ZPP do posłów. Spadek konkurencyjności na rynku oznacza startowanie z niższej pozycji negocjacyjnej między aptekami i hurtowniami.

Zapis o ograniczeniu liczby i lokalizacji aptek w przekonaniu ZPP przyczyni się do tego, że w większości miast i osiedli nie będą mogły otworzyć się żadne nowe apteki, nawet prowadzone przez farmaceutów, bo wszystkie lokalizacje – w świetle nowego prawa – będą już zajęte. „Ograniczenia demograficzne uniemożliwiające powstawanie nowych aptek spowodują dalsze utrudnienia w dostępie pacjentów do leków, czyniąc aptekę dostępną tylko dla indywidualnego aptekarza, a w szczególności dla aptekarskich dynastii, zamiast apteki dla pacjenta” – konkludują Cezary Kaźmierczak i Marcin Nowacki.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (598), 19 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 29 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter