25 kwietnia
środa
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Emerytura po nowemu

Ocena: 3.5
502

– Każdy sam musi rozważyć, czy nie bardziej opłaca mu się popracować dłużej i mieć wyższe świadczenie – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

fot. Pixabay.com

Z prof. Gertrudą Uścińską, prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rozmawia Piotr Kościński

 

Rok 2017 oznacza wiele zmian w systemie emerytur. Co w praktyce oznacza powrót do dawnego wieku emerytalnego?

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 października br. będzie to odpowiednio 60 i 65 lat. Szacowaliśmy, że w 2017 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę będzie 220 tys. osób; z racji obniżenia wieku emerytalnego będzie to dodatkowo 331 tys. Niewykluczone więc, że ZUS będzie musiał obsłużyć w tym roku około 550 tys. wniosków emerytalnych, z czego większość w ostatnim kwartale. Pamiętajmy jednak, że mówimy o prawie, a nie o obowiązku przejścia na emeryturę. Ważne jest to, by osoby uprawnione do emerytury uzyskały wszystkie potrzebne informacje do podjęcia decyzji, czy kończyć aktywność zawodową, czy ją kontynuować. Zapraszam osoby stojące przed tym wyborem na nasze sale obsługi klientów. Na przełomie czerwca i lipca pojawi się w nich blisko 600 doradców emerytalnych. Chcemy, by każdy zainteresowany mógł się dowiedzieć, jaką może uzyskać emeryturę w dniu ukończenia 60 czy 65 lat, a jaką gdyby popracował rok, dwa czy trzy lata dłużej. W nowym systemie emerytalnym przesunięcie decyzji przejścia na emeryturę o rok pozwala zwiększyć świadczenie o ok. 8 proc. Apeluję też do naszych klientów o składanie wniosków o naliczenie kapitału początkowego, który z zasady podnosi nasze świadczenia. Tymczasem 93 tys. osób, które będą mogły przejść w tym roku na emeryturę z racji obniżonego wieku emerytalnego, nie ma jeszcze wyliczonego tego kapitału.

Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym systemem wysokość emerytury uzależniona jest od wielkości zebranych składek i momentu odejścia z czynnego życia zawodowego. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy zebrane składki, a w mianowniku – wynikającą z danych GUS dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Dłuższa praca – to wyższa emerytura. W ostatnich latach w Polsce aż 83 proc. osób z dniem nabycia stosownych uprawnień składa wniosek o świadczenie emerytalne. W innych krajach czyni tak około 60 proc. Każdy sam musi rozważyć, czy nie bardziej opłaca mu się popracować dłużej – jeżeli zdrowie na to pozwala – i mieć wyższe o kilkaset złotych świadczenie. Pamiętajmy też, że przedłużony zostaje czas ochrony przed zwolnieniem w okresie przedemerytalnym.

 

Pojawiały się informacje o dodatkowych zachętach związanych z późniejszym przechodzeniem na emeryturę…

Zachętą do dłuższej pracy jest wyższe świadczenie po zakończeniu aktywności zawodowej. System emerytalny jest tak zbudowany, że im dłużej pracujemy, tym wyższą mamy emeryturę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (606), 14 maja 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 maja 2017 r.

***
Gertruda Uścińska (1958) – jest prawnikiem i politologiem, profesorem nauk społecznych związanym z Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Od roku 2016 sprawuje urząd prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.


- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły