24 października
sobota
Rafala, Marcina, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwyczajne życie stygmatyka

Ocena: 0
10281

Jeszcze do niedawna niewiele osób w Polsce wiedziało, kim jest brat Elia Cataldo.

Kiedy dwa lata temu czytałam pierwszą z trzech poświęconych mu książek autorstwa Fiorelli Turolli, dodatkowe informacje o jej bohaterze musiałam znajdować w głębiach internetu. Stan tej wiedzy zmienił się szybko, nie tylko dzięki wspominanej trylogii, recenzowanej na łamach naszego tygodnika. Stało się to również z powodu intensywnej pracy ewangelizacyjnej 57-letniego dziś włoskiego zakonnika. Pielgrzymujący po świecie brat Elia nieraz już gościł także w naszym kraju i mnóstwo ludzi miało okazję spotkać się osobiście z nim i jego przesłaniem.

Wiemy więc, że jest stygmatykiem, przeżywającym co piątek i w Wielkim Tygodniu mękę Pańską. Że od dziecka ma wizje aniołów, świętych, a także Maryi i Jezusa. Że otrzymał również wiele innych nadprzyrodzonych darów: bilokacji, czytania w ludzkich sercach, uzdrawiania i uwalniania od złych duchów, nawrócenia, rozmnażania pokarmu. Towarzyszą mu takie zjawiska jak wydzielanie światła i przyjemnych zapachów. Zaczął postulat u kapucynów, ale później opuścił klasztor – miał nadzieję, że dzięki temu „przejdą mu” stygmaty. Założył Wspólnotę Apostołów Bożych, która zajmuje się młodzieżą w trudnej sytuacji. Jej dom znajduje się w XIII-wiecznym klasztorze św. Bernarda w Calvi na południu Włoch, obecnie remontowanym. Tam też brat Elia mieszka. Pozostaje do dyspozycji Kościoła, poddając się obserwacjom i badaniom swoich charyzmatów. Ma poręczenia wielu biskupów. Według licznych świadectw, cechuje go wielka prostota i pokora oraz wiara i posłuszeństwo. „O nic nie prosiłem – mówi. – To Pan wybiera. On podejmuje decyzje. Ja niczego się nie spodziewałem”.

Te słowa znalazły się na okładce książki „Kim jest brat Elia?”, napisanej przez jednego z jego współbraci i opublikowanej właśnie przez wydawnictwo Esprit. Tygodnik „Idziemy” ma nad nią patronat medialny. Bardzo przystępna i oszczędna w słowie, podaje i systematyzuje wszystkie najważniejsze wiadomości o życiu stygmatyka. Przybliża również jego myśl i duchowość, co wydaje się pewną nowością w stosunku do wspomnianej biografii i cennym aspektem tej publikacji. Światło na zadane w tytule pytanie rzucają zwłaszcza ułożone przez zakonnika modlitwy. Można się też dowiedzieć, co brat Elia mówi o pokoju, miłości, spowiedzi, wierze, dziecięctwie Bożym, czytaniu Pisma Świętego. Mnie najbardziej poruszyły jego refleksje na temat cierpienia. Czy cierpienie jest Bogu potrzebne? Dlaczego Bóg doświadcza cierpieniem, skoro mógłby zamiast tego udzielać łask, dzięki którym łatwiej byłoby nam wierzyć w Jego potęgę i miłosierdzie? Brat Elia rzeczywiście wydaje się otwierać nam oczy na Bożą rzeczywistość.


Brat Sergio Grimaldi, „Kim jest brat Elia?”, przekład Anna Gogolin, Esprit, Kraków 2019
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 października

Sobota, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,7-16; Ps 122,1b-2.4-5; Łk 13,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter