28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wśród sosen

Ocena: 5
755

Pielgrzymowanie do Lichenia można zacząć od leśnej drogi krzyżowej znajdującej dwa kilometry od bazyliki. Na terenie sanktuarium, oprócz wizerunku Bolesnej Królowej Polski, znajduje się również Golgota i kaplica Krzyża Świętego.

fot. Amelia Siuda-Koszela

W lesie grąblińskim w 1850 r. Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Ukazywała się w różnych miejscach lasu, wzywając do modlitwy, pokuty i przemiany życia, nawrócenia. W 1852 r. podczas dziesiątkującej ludzi epidemii cholery mieszkańcy wybudowali murowaną kapliczkę i przenieśli do niej obraz Matki Bożej Licheńskiej wiszący dotąd na sośnie w głębi lasu. Następnie obraz przywędrował do kościoła św. Doroty w Licheniu i ostatecznie do bazyliki. Miejsce objawień jest świadkiem modlitwy milionów pielgrzymów.

 


POD GOŁYM NIEBEM

Wśród wysokich sosen Zgromadzenie Księży Marianów upamiętniło objawienia Maryi. Oprócz kapliczek powstały alejki, dróżki różańcowe i droga krzyżowa. Aleja ma ponad 2 km. – Znak objawień maryjnych zawsze odsyła do Chrystusa i Jego dzieła zbawienia ludzkości. We wszystkich objawieniach Maryja wzywa do nawrócenia. Zaś nabożeństwo drogi krzyżowej pozwala spotkać Zbawiciela i otworzyć się na Jego miłosierdzie. A nawrócenie jest właśnie owocem przyjętego Bożego Miłosierdzia – mówi ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, które obejmuje również las grąbliński.

Poznawanie historii miejsca rozpoczyna się od lasu grąblińskiego i nabożeństwa drogi krzyżowej. Pielgrzymom nie zawsze towarzyszy ksiądz. – Pewnego razu jedna z pielgrzymek wyraziła żal, że grupa nie ma książeczek do nabożeństwa, od tamtej pory już zawsze jestem przygotowana – mówi Anna Pawlak, przewodniczka licheńskiego sanktuarium. – Ta modlitwa pod gołym niebem w miejscu objawień Maryi to wspaniałe przeżycie – dodaje. Przewodniczka przyznaje, że uczestnicy nabożeństwa zupełnie nie odczuwają odległości, bo czas wypełniają rozważania męki Pańskiej i śpiew. Pielgrzymi, którzy odwiedzają miejsce objawień Matki Bożej Licheńskiej, często zatrzymują się w przyklasztornym kościele w Grąblinie. Płaskorzeźba Maryi z wypisanymi dziesięcioma cnotami ewangelicznymi, ogromny krzyż i cisza w świątyni sprzyjają modlitwie.

 


WSPIERAJĄ MODLITWĄ

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny (anuncjatki) w 2010 r. zamieszkały w klasztorze tuż przy miejscu objawień Matki Bożej. Z kolei marianie są pierwszym i jedynym w świecie zakonem męskim, dla którego Reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, zaczerpnięta od anuncjatek, stała się zasadą życia.

Choć siostry nie mogą towarzyszyć pielgrzymom na leśnych alejkach, ponieważ jest to zakon kontemplacyjny klauzurowy, to zapewniają o wsparciu duchowym. – Słyszymy modlitwę pielgrzymów z grąblińskiego lasku i łączymy się z nimi w modlitwie – podkreślają anuncjatki. Szczególnie wspierają pielgrzymów modlitwą brewiarzową.

– Maryja trwająca pod krzyżem powierza Chrystusowi wszystkie modlitwy pielgrzymów. Otrzymujemy dużo intencji od pielgrzymów z całej Polski. Często bywa, że przyjeżdżają do nas ludzie znajdujący się w beznadziejnej sytuacji. Jedyne, co im pozostaje, to powierzyć się Bogu. Wiemy, że Maryja była całkowicie oddana Chrystusowi. Pomimo strasznego doświadczenia Krzyża zawsze wierzyła, że Bóg zwycięży, że to On ma ostatnie słowo i dochowa swojej obietnicy. I z Bogiem zawsze jest wyjście. Nawet z, mogłoby się wydawać, beznadziejnej sytuacji. Ważne jest także to, że w tym szczególnym miejscu pielgrzymi odkrywają, że Bóg jest najważniejszy i im bliski, a dzięki temu mogą odzyskać pokój w sercu. Pomiędzy nimi a Bogiem rodzi się relacja ufności na sposób Maryi – mówi siostra Ludwika Maria OVM, przełożona grąblińskiej wspólnoty zakonnej. Aktualnie siostry anuncjatki zanoszą do Boga intencje o pokój w sercach i na świecie.

 


MIEJSCE NADZIEI

Śladem wdzięczności pielgrzymów za otrzymane łaski są inskrypcje na kamieniach i tabliczki przy stacjach drogi krzyżowej. „Nie ma przypadków beznadziejnych” – zapisał na tabliczce Bogusław Kołacz z Mielca w 20. rocznicę trzeźwości, z podziękowaniem i prośbą o Boże błogosławieństwo. Scenę ostatniego objawienia pielgrzymi najczęściej obchodzą na kolanach.

– Wielu ocaliło swoje życie. Widzę, że ludzie odbierają licheńskie sanktuarium jako miejsce nadziei. Podają mi przykłady sytuacji, kiedy wyprosili konkretne łaski, potem przyjeżdżali dziękować – opowiada Anna Pawlak.

Przewodniczka często przybliża Licheń najmłodszym pielgrzymom. Najwięcej kilkulatków odwiedza sanktuarium w maju. – Dla dzieci przygotowuję specjalną drogę krzyżową śpiewaną, którą prowadzę na licheńskiej Golgocie. Nabożeństwo cieszy się zainteresowaniem najmłodszych – mówi Anna Pawlak. – Pokazywanie Lichenia dzieciom to niełatwe zadanie, zadają wiele poważnych pytań.

Każdego roku w lesie odprawiane są Msze Święte w rocznicę objawień maryjnych – 1 maja, we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i w najbliższą niedzielę po 15 sierpnia. Las w Grąblinie otwarty jest w marcu w godz. 7.00-17.00, a od kwietnia 7.00-20.00. To miejsce sprzyja modlitwie rodzinnej, a po niej można wyruszyć na wiosenny spacer, podziwiać przebiśniegi i dzięcioły.

 


DROGA DO CHRYSTUSA

Wielkopostnej refleksji sprzyja nie tylko droga krzyżowa w grąblińskim lesie. Warto odwiedzić znajdującą się przy sanktuarium górę Golgotę ze stacjami drogi krzyżowej oraz kaplicę Krzyża Świętego z krucyfiksem sprofanowanym [strzelała do niego – przyp. red.] przez Niemkę, wychowawczynię Hitlerjugend. Pobudowanie licheńskiej golgoty stało się zadośćuczynieniem za świętokradczą postawę. Jest to 25-metrowe kamienne wzniesienie, które tworzy labirynt kaplic, figur i przejść. Są tam stacje drogi krzyżowej, ale także symboliczny grób Pana Jezusa i grota wniebowzięcia Matki Bożej. Dużym przeżyciem jest nabożeństwo na licheńskiej Golgocie dla uczestników cyklicznych rekolekcji trzeźwościowych, które odbywa się po zmierzchu.

Warto wspomnieć, że sanktuarium nosi miano Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski. Znajdujący się bazylice wizerunek przedstawia Maryję w koronie na głowie tulącą do serca białego orła. Nad wizerunkiem Maryi umieszczony jest napis „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”.

– Maryja towarzyszyła Synowi w Jego Golgocie. Właśnie na drodze krzyżowej spotkamy Maryję jako Bolesną. Podobnie w bolesnych wydarzeniach Polski widzimy Maryję, która boleje razem z nami i prowadzi do ukrzyżowanego Chrystusa. Wspiera, aby przyjąć Jego miłosierdzie – podsumowuje ks. Kumala.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter