23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność religijna nie dla wszystkich

Ocena: 2.13333
599

Afganistan, Nigeria, Indie, Rosja czy Wietnam to niektóre z krajów, gdzie według danych zebranych przez amerykańską Komisję ds. Wolności Religijnej, dochodzi do systematycznych i poważnych naruszeń praw osób wierzących.

fot. Vatican Media

W dorocznym raporcie zarekomendowano status „kraju specjalnej troski” łącznie dla 17 krajów, w tym dla 5 nowych, co jest wymownym znakiem pogarszającej się sytuacji poszanowania wolności religijnej na świecie.

Jednym z krajów o dramatycznej sytuacji jest Afganistan. Talibowie zaprzeczają istnieniu mniejszości religijnych, takich jak chrześcijanie, czy muzułmanie z odłamów innych niż obowiązujący. Ludziom z tych grup za otwarte wyznanie wiary grozi śmierć. Dochodzi też do zamachów na tle religijnym. Przed rokiem bomba wybuchła w sufickiej świątyni w stolicy, zabijając 50 osób.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie – Prowincja Chorasan (ISIS-K). Jak wskazuje amerykański raport władze Afganistanu nie podejmą działań, by bronić przed atakami radykałów. Wprowadzają też rygorystyczne prawo szariatu, ograniczając m.in. wolności kobiet, w tym odmawiając im możliwości wykształcenia, a nawet samodzielnego przemieszczenia się.

W Indiach rząd wykorzystuje religię dla celów politycznych, naciskając, aby mieszkańcy przyjęli hinduizm. W konsekwencji jest prowadzona brutalna walka z licznymi mniejszościami. Władze inwigilują, nękają i zatrzymują dziennikarzy, prawników i działaczy angażujących się w obronę praw człowieka w tym wolności wyznania.

Posuwają się także do otwartych ataków – w czerwcu lokalne władze w stanie Uttar Pradesh zniszczyły domy trzech muzułmańskich rodzin w odpowiedzi na protesty. Hinduscy nacjonaliści zrównali z ziemią centrum katolickie w pobliżu Manglore oraz ograbili i zniszczyli domy setki chrześcijan za to, że ci odmówili przejścia na hinduizm. Rządowej kampanii przeciwko mniejszościom towarzyszy także szerzenie mowy nienawiści, dezinformacji i podżegania do przemocy w mediach społecznościowych.

Z kolei w Rosji, wg. raportu, dochodzi do prześladowania mniejszości religijnych w oparciu o prawo przeciw ekstremizmowi, które jednak ogólnie i nieostro charakteryzuje oraz definiuje sam ekstremizm. W konsekwencji ofiarą rządu padli m.in. świadkowie Jehowy – w 2022 r. ponad 40 z nich zostało skazanych na pozbawienie wolności. Podobne działania zostały wymierzone w niektóre grupy muzułmańskie.

Co ważniejsze, Rosjanie dopuszczają się licznych zbrodni wojennych na terenach okupowanych. Raport wymienia m.in. pobicie, duszenie i seksualne napastowanie księdza z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, a także uprowadzenie, torturowanie i zamordowanie protestanckiego diakona oraz jego syna. Ponadto dokument wskazuje, że często rosyjskie pociski są wymierzone w obiekty religijne.

Raport rekomenduje objęcie statusem „kraju specjalnej troski” 17 państw: Afganistan, Birmę, Chiny, Kubę, Erytreę, Indie, Iran, Nikaraguę, Nigerię, Północną Koreę, Pakistan, Rosję, Arabię Saudyjską, Syrię, Tadżyksitan, Turkmenistan oraz Wietnam. Wspomniany status ułatwia rządowi USA wprowadzenie sankcji i pozwala upomnieć się o prześladowane mniejszości.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter