4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: konferencja w obronie dziedzictwa św. Jana Pawła II

Ocena: 4.85
489

„W obronie Obrońcy” – to tytuł zorganizowanej w Warszawie konferencji, podczas której podkreślono konieczność obrony papieża Jana Pawła II oraz jego dziedzictwa przed kampanią oszczerstw i ataków. Prelegenci wskazywali, że „św. Jan Paweł II jest instytucją, która przywraca blask prawdy o człowieku”, a ewentualne zniszczenie jego dziedzictwa i obalenie autorytetu doprowadzi do poważnej duchowej pustki.

Fot. arch. idziemy.pl

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Życia i Rodziny jako odpowiedź na jak wskazywano serię ataków na postać papieża oraz jego nauczanie. W gronie prelegentów znaleźli się ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu; Janusz Kotański, były Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, red. Paweł Chmielewski oraz Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny. We wstępie wskazano, że jesteśmy świadkami krytyki papieża z nienawiści.

Zniszczenie autorytetu prowadzi do duchowej pustki

Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny stwierdził, że atak na papieża jako postać ważną dla naszego narodu, dla Kościoła w Polsce i na świecie, to atak na nauczanie Jana Pawła zwłaszcza w sferze nauczania o rodzinie i obronie życia.

Zniszczenie autorytetu Jana Pawła II prowadzi do duchowej pustki. Nauczanie papieża może stać się wydmuszką. Jeśli obalimy autorytet papieża, to może się okazać, że te wszystkie słowa, listy apostolskie, dokumenty, nauczanie, którego wielu z nas było naocznymi świadkami, przestaną mieć znaczenie, pójdą do kosza

– powiedział Paweł Ozdoba.

Prezes Centrum Życia i Rodziny ukazał skalę ataków poszczególnych mediów oraz zwrócił uwagę na metody, które są wykorzystywane do wikłania papieża w rzekome przestępstwa i skandale seksualne, dezawuując przy tym jego nauczanie w obronie rodziny, zaangażowanie w obronę życia, w zmagania o pokój na świecie.

Jeżeli dzisiaj obronimy nauczanie Jana Pawła II, to obronimy dziesiątki, może setki, tysiące młodych ludzi, przyszłych pokoleń, które będą mogły w przyszłości czerpać z uniwersalizmu nauczania tego papieża

– mówił Paweł Ozdoba.

Dziedzictwo św. Jana Pawła II w oczach świata

Janusz Kotański, były ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, przedstawił dziedzictwo papieża Polaka z perspektywy zagranicy. Przytoczył niezliczone przykłady wypowiedzi osobistości i osób z całego świata, którzy z ogromnym szacunkiem wypowiadali się o posłudze, działalności i zasługach Jana Pawła II dla Kościoła, wiernych, ale i dla ich ojczyzn.

Podczas misji przy Stolicy Apostolskiej, ambasador Kotański spotykał się z wieloma ambasadorami przy Watykanie, z różnymi, które doceniały tytaniczną pracę Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej, podkreślały wagę jego nauczania, orędzie pokoju, obronę ludów i narodów, godności człowieka, nieoceniony wkład papieża w budowanie szacunku do człowieka, do życia poczętego.

Papież przywraca blask prawdy o człowieku

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, autor licznych publikacji, w prelekcji pt. „Obrońca życia i rodziny na międzynarodowych areopagach” w impresjach przedstawił tematy bliskie sercu Karola Wojtyły, później Jana Pawła II.

Jak podkreślił etyk, odkąd usłyszał „hasła, postulaty odjanopawłowienia, dewojtylizacji”, słowa bulwersujące i raniące, mówi o potrzebie, a wręcz „konieczności rewojtylizacji”.

Potrzebujemy nauczania Karola Wojtyły i św. Jana Pawła II bardziej dziś, niż w latach, kiedy papież żył. (…) Ono trwa, ono było od początku nauczaniem profetycznym, które może nas dziś, pośród zamętu i pułapek tego świata, prowadzić prostą drogą

– podkreślił prelegent.

Ks. prof. Borkiewicz mówił o potrzebie świadomości procesu niszczenia autorytetu polskiego papieża.

Św. Jan Paweł II był i jest instytucją, która przywracała i przywraca nadal blask prawdy o człowieku, i dlatego jest tak niszczony. Dlatego nie wolno nam pozwolić, aby ktoś zabrał nam to światło Prawdy

– podsumował ks. prof. Paweł Bortkiewicz, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dramatyczne zmiany w Papieskiej Akademii Życia

Paweł Chmielewski, redaktor PCh24.pl mówił m.in. o przenikaniu do założonych przez Jana Pawła II instytucji Kościoła, takich jak Papieska Akademia Życia, osób związanych z nowymi ideologiami i promujących idee sprzeczne z wiarą katolicką albo też zniekształcaniu inicjatyw Jana Pawła II, takich jak Światowe Dni Młodzieży.

Osoby powołane do Papieskiej Akademii Życia działają prywatnie na rzecz antykoncepcji, aborcji, a publicznie działają na rzecz zalegalizowania antykoncepcji

– powiedział red. Chmielewski, odnosząc się do powołania do Papieskiej Akademii Życia zwolenniczki aborcji prof. Mariany Mazzucato.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter