25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Poznaniu po raz 20. odbyło się największe widowisko pasyjne w Europie

Ocena: 0
566

Mimo ogromnej ulewy tłumy widzów zgromadziły się tradycyjnie pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, by obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, prezentowane w sobotę wieczorem 13 kwietnia przed Niedzielą Palmową, zostało wystawione po raz 20.

Fot. arch. organizatora

– Spotykamy się w wieczór przed Niedzielą Palmową, by uczestniczyć w niezwykłym Misterium Męki Pańskiej. Chcemy przeżyć to, co przeżył nasz Pan, Jezus Chrystus, Jego cierpienie, mękę i śmierć – powiedział na początku misterium bp Damian Bryl.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że wydarzenia związane z męką Pańską dotyczą każdego z nas, bo Jezus cierpiał, przyjął krzyż i umarł na nim za każdego człowieka.

Bp Bryl zachęcał, aby misterium stanowiło przygotowanie na zbliżające się Święta Paschalne.

Witając widzów, Artur Piotrowski, pomysłodawca misterium i jego reżyser od 20 lat, podkreślił, że oprócz Wielkopolan na Cytadelę przybyli mieszkańcy innych regionów Polski. Byli wśród nich m.in. osoby z województwa pomorskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego.

Widowisko, łączące tradycyjny przekaz z nowoczesnymi środkami technicznymi i artystycznymi, zostało zaprezentowane tradycyjnie na wzgórzu przy Dzwonie Pokoju na Cytadeli, które zamieniło się w biblijną Jerozolimę ze Świątynią, Pałacem Piłata i Bramą Jerozolimską.

Budowa monumentalnej scenografii składającej się także podestu pod Drogę krzyżową i Golgoty zajęła tydzień. To kilka ton rusztowań.

Misterium towarzyszyły dźwięk i odgrywające w tym roku szczególną rolę światło. Oświetlenie zostało wzmocnione dzięki zastosowaniu większej liczby reflektorów lotniczych APM.

W widowisku wzięło udział 300 aktorów pasjonatów. Wielu z nich wciela się w poszczególne role już od 20 lat, a dziś niektórym towarzyszą ich dzieci.

W nowych kostiumach wystąpili aktorzy wcielający się w role kapłanów Annasza i Kajfasza oraz kapłanów Sanhedrynu.

Nie mniej ważną rolę w misterium odgrywa muzyka. Widowisko ubogacił śpiew 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

W scenie finałowej nad wzgórzem za pomocą dźwigu został wzniesiony olbrzymi obraz Jezusa Miłosiernego o wymiarach 12x20 m, namalowany przez studentów Akademii Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 2003 r., który w tym roku przeszedł gruntowną renowację.

Nie zabrakło też sceny papieskiej z udziałem tancerzy, którą organizatorzy włączyli w misterium po śmierci św. Jana Pawła II.

Przy organizacji misterium pracowało, jak co roku, ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów byli to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze.

Ci ostatni oświetlali pochodniami Drogę krzyżową, a podczas sceny z Ostatnią Wieczerzą rozdali 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

W misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. Wydarzenie do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy. Uznawane jest ono za największe coroczne plenerowe widowisko pasyjne w Europie.

Widowisko nagrywało 20 kamer na potrzeby reportażu filmowego. Jak zapowiedział Artur Piotrowski, w przyszłym roku TVP wyemituje film dokumentalny na temat poznańskiego misterium.

Misterium tradycyjnie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz. 18.00, skąd aktorzy razem z widzami przeszli na Cytadelę.

W tym roku po raz pierwszy została przeprowadzona na żywo wielokamerowa transmisja misterium na stronie www.misterium.eu.

Misterium na poznańskiej Cytadeli dofinansowywane było ze środków Miasta Poznania, Archidiecezji Poznańskiej i Województwa Wielkopolskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)