14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzesze pielgrzymów zmierzają na odpust Wniebowzięcia Matki Bożej do Kalwarii Pacławskiej

Ocena: 0
440

Liczne grupy pielgrzymkowe zmierzają do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, gdzie 12 sierpnia rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wśród nich są dwaj biskupi: metropolita przemyski abp Adam Szal i bp pomocniczy lwowski Edward Kawa. W tym roku przypada 340. rocznica przybycia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

fot. Wikipedia/ Goku122/ CC BY-SA 3.0

 Pielgrzymi z Ukrainy wczoraj przekroczyli granicę w Medyce, a dziś rano uczestniczyli w Mszy św. w bazylice archikatedralnej. Przewodniczył jej abp Adam Szal. Zapowiedział, że również wyruszy pieszo do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Pacławskiej.

– Podczas pielgrzymki uświadamiamy sobie obecność Chrystusa wśród nas. Chcemy być podobni do dwóch uczniów idących do Emaus, którzy słuchali Słowa Bożego, którzy rozpoznali Chrystusa na łamaniu chleba i wrócili z radością świadcząc o tym, że spotkali Pana. Chcemy podobnie jak oni, idąc w trudzie pielgrzymkowym do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej, patrzeć na mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Chcemy poznawać Go po słowie wypowiadanym do nas, po Słowie Bożym i chcemy posilać się niezwykłym pokarmem jakim jest Eucharystia – mówił.

Z pielgrzymami z Ukrainy wędruje bp Edward Kawa. – Na Ukrainie w Kościele rzymskokatolickim przeżywamy rok świętości rodziny i nierozerwalności małżeństwa. Nasze pielgrzymowanie z archidiecezji lwowskiej do Matki Bożej Kalwaryjskiej rozpoczęło się w kościele pod wezwaniem świętego Józefa na Trzcieńcu. Tam rozpoczęliśmy eucharystią, przyjęliśmy Jezusa. I wychodząc od Józefa, razem z Jezusem idziemy do Maryi – powiedział.

Grupy piesze zmierzają dziś na Kalwarię z różnych stron Podkarpacia. Wiele osób przybędzie tam samochodami i autokarami jutro i w środę, aby uczestniczyć w nabożeństwach charakterystycznych dla Odpustu Kalwaryjskiego: Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej i Dróżkach Pana Jezusa. W ich trakcie pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar, nazywaną Cedronem.

– Często wśród przybyłych są osoby z zachodniej Polski oraz z niedalekich miejscowości na Słowacji i Ukrainie. Nad bezpieczeństwem uczestników całodobowo czuwać będą funkcjonariusze przemyskiej komendy wspomagani przez policjantów Oddziału Prewencji Policji z Rzeszowa – mówi mł. asp. Marta Fac, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Policja szacuje, że w odpuście uczestniczyć będzie około 20 tysięcy pielgrzymów.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej, nazywane również „Jasną Górą Podkarpacia” lub „Jerozolimą Wschodu”, jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. Opiekują się nim franciszkanie konwentualni, tutaj znajduje się również nowicjat krakowskiej prowincji zakonu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter