27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość Boga w cierpieniu

Ocena: 0
317

Człowiek jest dla Boga tak bardzo cenny, że On sam stał się człowiekiem, aby móc z nim współcierpieć – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Fot. BP KEP

Abp Stanisław Gądecki 6 lipca br. przewodniczył Mszy św. dla uczestników 58. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

Rozpoczynając homilię, zwrócił się do członków Apostolstwa Chorych, jako szczególnej wspólnoty osób, która odkrywa pragnienie złożenia duchowej ofiary ze swego cierpienia.

Podobnie jak Matka Bolesna stojąca pod krzyżem, tak też i oni przyjmują cierpienie w zjednoczeniu z Jezusem, który się za nas ofiarował na Krzyżu. Ofiarują swoje cierpienia Bogu za zbawienie świata, za Kościół i Ojczyznę oraz w intencji Ojca Świętego

– stwierdził.

Przewodniczący KEP rozpoczął homilię od historii ofiary Abrahama. Opisał scenę z Księgi Rodzaju, kiedy Abraham wyruszył do kraju Moria, gdzie miał dowieść, że kocha Boga bardziej od swojego syna. Podkreślił, że jest to historia z ludzkiego punktu widzenia bardzo trudna do zrozumienia.

Oto Pan Bóg wystawia Abrahama na próbę. Jest to ostatnia, dziesiąta próba, jakiej został poddany Abraham. Próba najcięższa. Próba, która miała dowieść ponad wszelką wątpliwość, że Abraham jest bezgranicznie wierny Bogu. Pan Bóg powiedział nie tylko „weź twego syna jedynego” , ale dodał jeszcze „którego miłujesz” . Za pomocą tego powtórzenia Bóg zwiększył ciężar próby, używając jednocześnie terminu „ofiara całopalna”

– mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że ta scena pozwala lepiej zrozumieć, czym jest prawdziwa wiara. Podkreślił, że prawdziwa wiara wymaga zawierzenia Bogu niezależnie od sytuacji.

W homilii nie zabrakło odniesienia do ofiary, jaka ponoszą osoby chore, cierpiące i niepełnosprawne.

Podobnie, jak ostatnia próba Abrahama dowiodła jego całkowitego zaufania Bogu, tak też i próba, jaką przechodzi każdy człowiek cierpiący, może się stać potwierdzeniem jego wiary i skutecznym otwarciem na Boże błogosławieństwo dla siebie, dla ludu Bożego, dla Ojczyzny

– powiedział abp Gądecki.

Przypomniał duchowy wymiar cierpienia, które przyjęte jako łaska może pomóc człowiekowi wzrastać duchowo. Podkreślił przy tym, że na tej trudnej drodze nikt nie pozostaje sam.

Człowiek jest dla Boga tak bardzo cenny, że On sam stał się człowiekiem, aby móc współcierpieć z człowiekiem, w sposób rzeczywisty, w ciele i w krwi, jak to nam przedstawia opis Męki Pańskiej. Stąd w każde cierpienie ludzkie wszedł Chrystus, który je z nami dzieli i znosi. Stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne con-solatio, czyli pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga

– zapewnił Przewodniczący KEP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter